Με «30άρες» Ντόντσιτς-Ίρβιγνκ, οι Μάβερικς έκαναν break στη Μινεσότα (video)

Με πρωταγωνιστές τους Λούκα Ντόντσιτς και (33 πόντοι, 6 ριμπάουντ και 8 ασίστ) και Κάιρι Ίρβινγκ (30 πόντοι, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ), έχοντας συνολικά 63 πόντους (!), οι Μάβερικς επικράτησαν 108-105 στην έδρα των Τίμπεργουλβς και έκαναν το 1-0 στη σειρά των τελικών της δυτικής περιφέρειας του NBA.

Το Ντάλας έχει 15 νίκες-8 ήττες τη φετινή σεζόν, όταν οι δύο αστέρες του σκοράρουν 60+ πόντους σε έναν αγώνα.

Ο Ντόντσιτς πέτυχε 15 από τους 33 πόντους του στην 4η περίοδο, ενώ ο Ίρβινγκ είχε 24 από τους 30 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Τζέιντεν ΜακΝτάνιελς σημείωσε για τρίτο σερί αγώνα 20+ πόντους με τους 24 που είχε στην ήττα της Μινεσότα, ενώ ο Έντουαρντς έμεινε στους 19 και ο Καρλ-Άντονι Τάουνς τελείωσε το παιχνίδι με 16 πόντους (με 6/20 εντός πεδιάς).