Μια νίκη από Αστέρα, δυο ελληνικά “ναυάγια” στο Europa League

Με ιδανικό τρόπο συνδύασαν την πρώτη τους νίκη σε φάση ομίλων του Europa League οι παίκτες του Αστέρα Τρίπολης.

Η ομάδα της Αρκαδίας νίκησε στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» την Παρτιζάν με σκορ 2-0. Ο Ουσέρο στο 22ο λεπτό άνοιξε το σκορ και συνέχισαν στο δεύτερο ημίχρονο. Εκεί οι γηπεδούχοι ανάγκασαν την Παρτιζάν να… τρέχει να γλιτώσει ακόμη και μετά το δεύτερο γκολ, που σημείωσε ο Πάρα στο 52’.

Αντιθετα σημειώθηκαν δυο ελληνικά… “ναυάγια” με τις ήττες του Παναθηναϊκού και του ΠΑΟΚ.

Ένας άνευρος, χωρίς δημιουργία και με ασυγχώρητα αμυντικά κενά Παναθηναϊκός, έχασε 2-0 με κάτω τα χέρια από την Εστορίλ στην Πορτογαλία, μένοντας στην τελευταία θέση του 5ου ομίλου με μηδέν βαθμούς. Τα γκολ Κλέμπερ 62′ και Αμάντο 66′.

Στην Γαλλία ο ΠΑΟΚ έχασε με 2-0 για τη 2η αγωνιστική του 11ου ομίλου του Γιουρόπα Λιγκ από την Γκίνκαμπ. Σόου Μαρβό (47′ και 50′) με δύο γκολ για τους Γάλλους. Η Γκινκάμπ ήταν συνολικά καλύτερη, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο όπου η ελληνική ομάδα κράτησε το 0-0 λόγω του Παναγιώτη Γλύκου και της αστοχίας των ποδοσφαιριστών των γηπεδούχων