Μια ομάδα μόνος ο Χάρελ, τον “σκότωσε” ο Έλις, ήττα του Άρη από την Τρέντο (69-67)

Ο γνωστός Άρης με απουσίες και αστοχία, με το κακό ξεκίνημα  και τους 300 φιλάθλους στο πλευρό του, ηττήθηκε με 69-67 στο τέλος.

Ο Κουίν Έλις βάζει το νικητήριο καλάθι για την Τρέντο στα 0.9″ πριν το φινάλε. Ο Άρης έκανε τεράστια προσπάθεια, αλλά έμεινε με άδεια χέρια.

Δεν έφτανε ο Χάρελ, που έκανε το παιχνίδι της ζωής του!

Ο Άρης προηγήθηκε με 0-4, αλλά η Τρέντο απάντησε με 7-4 στο 4ο λεπτό. Ο Άρης ανέκαμψε και είχε μικρό προβάδισμα με 7-8 στο 6ο λεπτό. Οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ και η πρώτη περίοδος έχει με σκορ 17-17, με τον Άρη να έχει 300 φιλάθλους στο πλευρό του, αλλά τρεις βασικές απουσίες.

Η ιταλική ομάδα μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 24-19 στο 13ο λεπτό. Ο Άρης όμως αντέδρασε και προηγήθηκε με 26-27 στο 16ο λεπτό. Οι δυο ομάδες παρέμειναν σε απόλυτη ισορροπία και στο ημίχρονο με το σκορ να είναι 32-32.

Η Τρέντο μπήκε πολύ δυνατά και προηγήθηκε με 42-34 στο 23ο λεπτό.H ιταλική ομάδα ξέφυγε με 47-34 στο 24ο λεπτό και έβαλε δύσκολα στους κίτρινους. Οι φωνές του Καστρίτη ξύπνησαν τον Άρη, που μείωσε σε 47-41στο 27ο λεπτό. Η 3η περίοδος έληξε με τον Άρη να είναι πίσω και το σκορ να είναι 53-43.

Στην τελευταία περίοδο ο Άρης είχε να ανεβεί ένα βουνό!Η Τρέντο μπήκε πολύ δυνατά με 58-43 στο 32ο λεπτό!Ο Άρης μείωσε σε 62-52 στο 35ο λεπτό, αλλά παρέμενε μακριά από την ουσία. Ο Χάρελ σε ένα επιθετικό κρεσέντο μείωσε σε 65-61 και έδωσε ελπίδες!Μάλιστα, το σκορ έγινε 65-64, αλλά η Τρέντο απάντησε με 67-64 στο 38ο λεπτό!Ο Καλόγηρος αστόχησε σε 2 βολές στα 31 δεύτερα!Ο Χάρελ με βολές έκανε το 67-67. Κουίν Έλις βάζει το νικητήριο καλάθι για την Τρέντο στα 0.9″ πριν το φινάλε. Ο Άρης έκανε τεράστια προσπάθεια, αλλά έμεινε με άδεια χέρια!

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη, που έπεσε στο 3-6 μετά από 9 αγωνιστικές στο EuroCup, κατέβαλε τεράστια προσπάθεια, αλλά έχασε στις λεπτομέρειες, πετώντας στα σκουπίδια 4 ελεύθερες βολές στο τελευταίο λεπτό του αγώνα. Ο Ρόνι Χάρελ ήταν ο κορυφαίος για την ελληνική ομάδα, καθώς είχε 24 πόντους (4/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 4/5 βολές), 5 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα σε 33’43” συμμετοχής.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ντραγκόγεβιτς, Γιούρας, Πόρομπιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-17, 32-32, 53-43, 69-67

ΤΡΕΝΤΟ (Γκαλιμπιάτι): Έλις 10 (0/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χουμπ 10 (1/9 τρίποντα), Νιάνγκ, Κόντι 6 (1/1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Φόρεϊ 2, Κουκ 8, Ουντόμ 2, Μπιλίγκα 6 (4 ριμπάουντ, 6 λάθη), Γκραζούλις 10 (2/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπάλντγουιν 15 (2/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη)

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σλαφτσάκης 4 , Καρ 6 (3 ριμπάουντ), Κατσίβελης 9 (1/1 τρίποντο, 3 κλεψίματα, 5 λάθη) , Μπλούμπεργκς 2 (5 ριμπάουντ), Φίλλιος 4, Μποχωρίδης 8 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Περσίδης , Ντε Σόουζα 8 (4 ριμπάουντ) , Χάρελ 24 (4/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 4/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Μπάνκστον 2