Μια συνήθεια που έγινε λατρεία! Υπόκλιση στον Αυτοκράτορα και τεράστιο “διπλό” (69-77)!

Ο Αυτοκράτορας έκανε την βόλτα του στην Πυλαία όπως και πέρσι! Με εξαιρετική απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο επέστρεψε από το -10 και πήρε εύκολα στο τέλος μια δίκαιη νίκη με σκορ 77-69, κλειδώνοντας την θέση του στην πρώτη τετράδα και έγινε φαβορί για την τρίτη αφού έχει την ΑΕΚ στην έδρα του!

Ο Άρης ξεκίνησε το παιχνίδι με μεγάλη ευστοχία και πήρε το προβάδισμα, κυρίως γιατί ο Γουότερς έκανε ότι ήθελε τον Χάτσερ. Με ηγέτη τον Αμερικανό οι κίτρινοι προηγήθηκαν με 3-6 (2’), 7-11 (4’), 9-13 (5’) και 11-5 (6’), αλλά σε εκείνο το σημείο οι διαιτητές χρέωσαν από ένα φάουλ Τσόχλα και Γουάιτ, απόφαση που εκνεύρισε τον Πρίφτη ο οποίος δέχθηκε τεχνική ποινή. Ο Άρης είχε ήδη με 3 φάουλ τον Γουάιτ και 2 τον Χάγκινς, αμφότεροι ήταν και πάλι εκτός κλίματος αγώνα και οι γηπεδούχοι με βολές πήραν το προβάδισμα με 17-15 και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 20-19.

Στη δεύτερη περίοδο οι κίτρινοι δεν βρήκαν λύσεις στο σκοράρισμα πέρα από τους Γουότερς και Μακ Νιλ και παρότι ο Σίμτσακ έπαιξε πολύ σωστή άμυνα πάνω στον Σχορτσανίτη, ο Άρης βρέθηκε πίσω μέχρι και με 8 πόντους (32-24 στο 16’, 34-26 στο 17’), κυρίως γιατί ήταν άστοχος και δεν είχε επιθετικό ριμπάουντ. Το ημίχρονο έκλεισε στο 39-33 για τους γηπεδούχους, με τον Άρη να έχει 3/8 βολές και 1/3 τρίποντα και 5 λάθη στη δεύτερη περίοδο.

Οι κίτρινοι βρέθηκαν και στο -10 στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, όταν οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 43-33 και 45-35, όμως στο 24’ ο Σχορτσανίτης χρεώθηκε με δύο γρήγορα φάουλ και ο Άρης εκμεταλλευόμενος την απουσία του Έλληνα σέντερ έκανε σερί 9-0 και έφτασε στον πόντο (45-44 στο 26’), ενώ λίγο αργότερα ισοφάρισε σε 48-48 (27’). Ο ΠΑΟΚ ξέφυγε προ στιγμήν με 56-51, αλλά οι κίτρινοι με πίεση στο επιθετικό ριμπάουντ, κέρδισαν φάουλ, έβαλαν τις βολές – με ενεργούς Γουάιτ, Χάγκινς σε αυτό το διάστημα – και ο Μακ Νιλ με τρίποντο στην εκπνοή του δεκαλέπτου έκανε το 56-58.

Οι κίτρινοι έχασαν ευκαιρίες να διευρύνουν το προβάδισμά τους στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου και έδωσαν το δικαίωμα στους γηπεδούχους να μείνουν στον αγώνα και να προηγηθούν με 61-60 στο 34’. Ο Άρης αντέδρασε και με δύο μεγάλα τρίποντα από Μακ Νιλ και Τσούπκοβιτς ξέφυγε με 68-62 στα 3.43 πριν το τέλος! Ο Τσόχλας μείωσε σε 70-67 (1.01) αλλά ο Γουάιτ που μεταμορφώθηκε στο δεύτερο μέρος με εύστοοχ τρίποντο έκανε το 73-67 στα 41’’ πριν το τέλος δίνοντας σαφές προβάδισμα στην ομάδα του! Με εύστοχες βολές από Σχορτσανίτη και Γουότερς διαμορφώθηκε το 76-69 και στα 8’’ ο Μούρτος κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ από τον Δέδα. Τότε ήταν που οι… Μόγγολοι πέταξαν αντικείμενα στον αγωνιστικό χώρο, χτυπώντας τον κομισάριο Σιμητόπουλο και ανάγκασε τους διαιτητές να πάνε στα αποδυτήρια… Μετά από 20 λεπτά ξεκίνησε και πάλι το παιχνίδι και ο Μούρτος με 1/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 77-69.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 39-33, 56-58, 77-69.

ΠΑΟΚ: Τέπιτς 11 (1), Βασιλειάδης 15 (3), Μαργαρίτης 4 (6ρ., 4ασ.), Μάρκοβιτς 2, Χάτσερ 16 (1), Λιάπης, Κακαρούδης 2, Τσόχλας 9 (2), Δέδας, Κώττας, Σχορτσανίτης 8 (3ασ.), Ντούβνιακ 2.

ΑΡΗΣ: Γουάιτ 13 (6/6β., 2/3δπ., 1/4τρ., 8ρ.), Γουότερς 17 (4/6β., 5/11δπ., 1/2τρ., 5ασ., 6λ.), Κοέν 4, Μούρτος 4 (4ρ.), Μακ Νιλ 19 (5/10δπ., 3/6τρ., 3ρ., 3ασ., 2κλ.), Ξανθόπουλος, Πελεκάνος 3 (4ρ., 4κλ.), Τσούπκοβιτς 3 (1), Ζάρας 4, Χάγκινς 8 (4/6β., 2/3δπ.), Σίμτσακ 2 (4ρ.).