ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ

Μπάσκετ Γυναικών: Έχασε το εισιτήριο για την άνοδο στην Α1 ο Άρης

Την ήττα με σκορ 57-66 γνώρισε η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Άρη στο μπαράζ ανόδου στην Α1 κόντρα στην αντίστοιχη του Ηρακλή.

Οι κιτρινόμαυρες, που δεν είχαν κάνει ήττα όλη τη χρονιά, βρέθηκαν από την αρχή πίσω στο σκορ με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 14-17 υπέρ των Κυανολεύκων. Στην κατάμεστη Μίκρα οι παίκτριες του Άρη προσπάθησαν να αντιδράσουν, όμως συνέχισαν να ακολουθούν το σκορ με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 30-36.

Στο ίδιο μοτίβο ακολούθησαν και τα δύο επόμενα δεκάλεπτα, με τον Άρη να είναι άστοχος από τη γραμμή του τριπόντου ειδικά στο τελευταίο δεκάλεπτο, και τον Ηρακλή να παίρνει τελικώς τη νίκη και το εισιτήριο για την Α1 με σκορ 57-66.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 30-36, 43-45, 57-66

Αρης (Λέκος): Καρβουνάδου, Κυρπιζλίδου, Τζημηρώτα, Τσαμπούρη 6(1), Κουμαντσιώτου 9, Παπαϊωάννου 6, Δροσούνη 10, Νάστου 5, Μιχαηλίδου 16(2), Ιγγλέζου 5.

Ηρακλής (Αγγελου): Κάραλη 19(1),Τσουμπερλή 8, Παπά 4(1),Γαννούδη 8(1), Παπαροϊδάμη 5, Κατσαρέα 2, Πατούνη 5(1), Ουζούνη, Λογδανίδου 15.

H περιγραφή του αγώνα από τον ΑΣ Άρης:

Οι «κιτρινόμαυρες» πλήρωσαν τη νευρικότητά τους στην επίθεση, η οποία εκφράστηκε με πολλά λάθη και αστοχία από τη γραμμή του τριπόντου.

Ο Ηρακλής ξεκίνησε πιο δυνατά και προηγήθηκε με 4-10 στο 4’. Εκμεταλλευόμενες την αστοχία του ΑΡΗ, οι «κυανόλευκες» έκαναν το 8-16. Οι «κιτρινόμαυρες» μείωσαν σε 12-16 με τέσσερις πόντους της Δροσούνη και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 14-17.

Ο αντίπαλος κράτησε και αύξησε το προβάδισμα (19-28). Με τέσσερις σερί πόντους της Μιχαηλίδου ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 23-28. Όμως τα 0/14 τρίποντα έφεραν τον Ηρακλή στο 26-35. Τσαμπούρη και Κουμαντσιώτου μείωσαν σε 30-35, πριν το 30-36 του ημιχρόνου.

Ο ΑΡΗΣ ήταν άστοχος και έκανε λάθη και ο Ηρακλής έφτασε στο +10 (30-40). Με τρίποντο της Μιχαηλίδου ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 35-40 και η Νάστου έγραψε το 37-40. Η Κουμαντσιώτου έφερε το ματς στον πόντο (39-40) αλλά ο Ηρακλής έκανε ένα 0-5 για το 39-45. Ο ΑΡΗΣ κατάφερε να μειώσει στο καλάθι στο τέλος της τρίτης περιόδου (43-45).

Ο Ηρακλής έκανε το 43-49 πριν ο ΑΡΗΣ μειώσει σε 47-49. Οι «κυανόλευκες» έγραψαν το 47-56 στο 37’. Το μόνο που κατάφερε ο ΑΡΗΣ ήταν να μειώσει σε 54-59 στο 39’ και δεν κατάφερε να φτάσει στη νίκη.