Μπάσκετ Εφήβων: Άνετη νίκη του Άρη (82-64) και πρόκριση στα ημιτελικά κόντρα στον ΠΑΟΚ

Η ομάδα Μπάσκετ Εφήβων του ΑΡΗ κέρδισε άνετα τον Μαντουλίδη στο Ιβανώφειο με 82-64 στα προημιτελικά του Final 8 του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΘ και πήρε την πρόκριση στον ημιτελικό, όπου την Πέμπτη (30/03) θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ.

Η ομάδα του Ανδρέα Κεσαπίδη πήρε διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο και στην τέταερτη περίοδο έφτασε στο +25, για να φτάσει άνετα στη νίκη.

Ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 6-2, αλλά ο Μαντουλίδης ισορρόπησε το ματς και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 23-23.

Με όπλο την άμυνα, οι «κιτρινόμαυροι» πήραν τα ηνία του αγώνα. Έκαναν το 36-28 και έκλεισαν το ημίχρονο στο +14 (47-33).

Ο ΑΡΗΣ διατήρησε το προβάδισμα στα επίπεδα των 14 πόντων (53-39) και στη συνέχεια με σερί 10-0 ανέβασε τη διαφορά στους 22 πόντους, με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει στο 66-44.

Οι παίκτες του Ανδρέα Κεσαπίδη συνέχισαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι (76-51). Ο Μαντουλίδης μείωσε σε 76-61 αλλά ο ΑΡΗΣ είχε ήδη εξασφαλίσει τη νίκη και έφτασε στο τελικό 82-64.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 47-33, 66-44, 82-64.

ΑΡΗΣ (Κεσαπίδης-Γουλτίδης): Κυργάκης 9(1), Γρηγοριάδης 17(3), Γκέκος, Δονάκης, Γκλιάνας 18, Ηλιόπουλος 2, Λαμπρόπουλος 6(1), Γεροκώστας 10, Σιόγκας 9, Κασιάνος 2, Μεσσηνιώτης 9(1).

ΜΑΣ Ε. ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ (Νικολαΐδης-Ασημακόπουλος):  Φιλιππάς 10(1), Αραμπατζής 17(1), Τυμπανίδης 4, Πηλείδης, Καμαλακίδης 9, Κατσιμαγκλής 6, Στεργιόπουλος 10(2), Λιάτσης, Βασιλείου 2, Μαξιμιάδης, Χαρτώνας 6(2), Κυριακίδης.

Πηγή: arisac.gr