Μπάσκετ Εφήβων: Ήττα από τη ΔΕΚΑ

Η ομάδα μπάσκετ εφήβων του Άρη ηττήθηκε με 69-58 από τη ΔΕΚΑ στο ντέρμπι του Α’ Ομίλου του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΘ.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά ισορροπημένο, ωστόσο στη δεύτερη περίοδο οι «κιτρινόμαυροι» δυσκολεύτηκαν επιθετικά και πήγαν στα αποδυτήρια πίσω στο σκορ με δέκα (10) πόντους (38-28). Παρεμφερής ήταν η εικόνα και στα άλλα δυο δεκάλεπτα, με τον Αρη να μην μπορεί να γυρίσει το εις βάρος του σκορ και να δεχτεί την ήττα με 69-58.

Τα δεκάλεπτα :20-15, 38-28, 56-44,69-58

ΔΕΚΑ (Νικολαΐδης-Χατζηβρεττας): Πουντος 9(1), Βογιατζής, Καπετάκης 18(4), Στράντζαλης 5(1), Αβραμίδης 3(1), Πατρίκης 17, Μουτάφης , Λιωτόπουλος 16, Πασχαλίδης

ΑΡΗΣ (Κεσαπίδης-Γουλτίδης): Κυργάκης 3, Κατσαρός, Γρηγοριάδης 6(1), Καζαμίας, Γκέκος 9(1), Λαμπρόπουλος 17(2), Τσαχτσίρας 12(2), Σιόγκας, Γεροκώστας 11(1)

Η ομάδα Εφήβων Μπάσκετ του Άρη ηττήθηκε με 73-44 από τη ΔΕΚΑ, σε εξ αναβολής αγώνα για το πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΘ.

Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, όμως έχασαν την επαφή τους με το σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 34-26, 52-33, 73-44.

Διαιτητές: Δικταπανίδης – Καναλλίδης.

ΔΕΚΑ (Νικολαΐδης – Ντάγιος): Τσαμπαζλής, Τζιμερίκας Β. 5, Γιωτόπουλος 9 (1), Ιωαννίδης 13 (2), Πετρίκης 2, Καπαγερόπουλος, Παλαμίδας, Σαμοντούροφ 26 (3), Καλατζής 11 (2), Καριώτης 6.

Άρης (Μήτσικας – Χατζής): Κωνσταντινίδης Α. 2, Πιάρας, Τσαχτσίρας 3 (1), Βασιλειάδης, Δονάκης 1, Καραγιάννης 7, Κωνσταντινίδης Ν., Χαβαλές 11 (1), Λαμπρόπουλος 10, Ζωΐδης, Νάκος, Γεροκώστας 10.

Η ομάδα Εφήβων Μπάσκετ του Άρη γνώρισε εκτός έδρας ήττα από την Ακαδημία ΔΕΚΑ με 68-52, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΘ.

Οι κίτρινοι έχασαν την επαφή τους με το σκορ στη δεύτερη περίοδο. Στο τέταρτο δεκάλεπτο προσπάθησαν να ανατρέψουν την κατάσταση, αλλά τελικά ηττήθηκαν με διαφορά 16 πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 39-20, 60-36, 68-52

ΔΕΚΑ: (Νικολαΐδης – Χατζηβρέττας): Μπόλδογλου 4 (1), Τσιμερίκας 15, Ρέμπας, Τσιροπούλης Γ. 7 (1), Τσιροπούλης Μ. 8, Φωταρούδης, Χατζής, Χατζηβρέττας, Σαλαντούροφ 5 (1), Καλατζής 4, Καλαποθαράκος 25, Καρυώτης.

ΑΡΗΣ (Αστεριάδης – Κουσούλης): Ζεϊμπέκης 15 (1), Λαμπρόπουλος 2, Γεροκώστας, Σκουλαριώτης, Χρυσανθάκης 2, Αστεριάδης 2, Καλαϊτζάκης 8, Παπαδόπουλος 12, Πανούδης 2, Σανγκαρέ 2, Νούσκαλης 7.