Μπάσκετ Εφήβων: Ήττα για τον Άρη στα ημιτελικά

Η ομάδα μπάσκετ Εφήβων του Άρη ηττήθηκε με 74-58 από τον Π.Α.Ο.Κ. στον ημιτελικό   του Final 8 του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΘ και την Κυριακή θα αγωνιστεί απέναντι στη Χ.Α.Ν.Θ. για την ανάδειξη της τρίτης θέσης.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δυο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ (17-16), ωστόσο ο Π.Α.Ο.Κ. περίπου ένα λεπτό πριν τη λήξη με επιμέρους σκορ 8-0 κατάφερε να αυξήσει τη διαφορά στο +9 (25-16). Στη δεύτερη περίοδο και 3:30 πριν οδηγηθούν οι ομάδες στα αποδυτήρια, οι «κιτρινόμαυροι» μείωσαν στο… καλάθι (29-27), ωστόσο ο Π.Α.Ο.Κ. κατάφερε να αυξήσει τη διαφορά στο +10 (37-27), διαφορά η οποία του έδωσε και τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 37-27, 56-37, 74-58

Διαιτητές: Λόρτος-Σαρακενίδης-Βασιλόπουλος

ΠΑΟΚ (Βαλαβανίδης-Σταυρόπουλος): Μακαρατζής 5(1), Σκουλαριώτης 13(3), Γκοτζαμανίδης 5(1), Φελάνης 3(1), Καρπούζης 17(4), Πέργουλης 9(1), Μουτίδης 3(1), Παπαϊωάννου, Κυριακόπουλος, Δημητριάδης, Λέφας 7(1), Καλιοντζής 12.

Άρης (Κεσαπίδης-Γουλτίδης): Κυργάκης 2, Γρηγοριάδης 6(1), Καζαμίας 10, Γκέκος 4, Δονάκης 12(2), Γκλιάνας 2, Λαμπρόπουλος 6(1), Γεροκώστας 6(1), Τσαχτσίρας 10(1), Σιόγκας.