Μπάσκετ Εφήβων: Διπλό του Άρη επί των Μαχητών

Η ομάδα Μπάσκετ Εφήβων του Άρη κέρδισε εκτός έδρας με 57-49 τους Μαχητές Πεύκων Πειραματικό, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του 2ου γύρου του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΘ.

Η ομάδα του Δημήτρη Μήτσικα ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και προηγήθηκε με 12-17 στην πρώτη περίοδο, πριν οι γηπεδούχοι μειώσουν στον πόντο, στο ημίχρονο (28-29). Οι Μαχητές πέρασαν με 40-38 στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά η τέταρτη περίοδος ανήκε στους «κιτρινόμαυρους», οι οποίοι έφτασαν στη νίκη.

Ο Γεροκώστας με 21 πόντους και ο Τσαχτσίρας με 15 οδήγησαν τον Άρη στο σκοράρισμα.

Διαιτητές: Αναστασιάδης – Σκρίνος

Τα δεκάλεπτα: 12-17 , 28-29, 40-38, 49-57

ΜΑΧΗΤΕΣ (Μελετιάδης – Βρογκιστινός): Στολτίδης 8 (2), Κυργάκης 6, Φωτιάδης, Κόκκινος 3 (1), Δάρατζης 5 (1), Μπαζούλης 4, Μησαϊλίδης 19 (1), Νικολάου 2, Μέλλιος, Γαλάζιος 2, Κυριακουλάκος, Πίσας.

ΑΡΗΣ (Μήτσικας – Χατζής): Σίμο, Πιάρας, Τσαχτσίρας 15, Βασιλειάδης, Δονάκης 4, Καραγιάννης 9, Κωνσταντινίδης, Χαβαλές 8 (1), Ζωΐδης, Νάκος, Σιόγκας, Γεροκώστας 21 (1).