Μπάσκετ Εφήβων: Διπλό του Άρη μέσα στον ΠΑΟΚ (87-91) και παραμένει αήττητος

Η ομάδα μπάσκετ Εφήβων του Άρη κέρδισε εκτός έδρας τον ΠΑΟΚ με 87-91 στην παράταση, σε έναν δυνατό αγώνα με την κιτρινόμαυρη ομάδα να συνεχίζει την αήττητη πορεία της, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΘ.

Όπως ενημέρωσε ο κιτρινόμαυρος σύλλογος:

“Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 2-7, ενώ αύξησε τη διαφορά και έκλεισε την περιόδο μπροστά με 13-21. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε τους δέκα πόντους με τον ΑΡΗ να κάνει το 13-23. Ο Π.Α.Ο.Κ. μείωσε σε 24-29 πέντε λεπτά πριν το τέλος ενώ ισοφάρισε και σε 29-29.

Οι “κιτρινόμαυροι” έχασαν πλήρως τη συγκέντρωση τους, με τον Π.Α.Ο.Κ. να παίρνει για πρώτη φορά προβάδισμα στο παιχνίδι με με ένα σερί 9-0 και έκανε το 38-32 ένα περίπου λεπτό πριν οι δυο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια.

Στην τρίτη περίοδο ο ΑΡΗΣ ισοφάρισε σε 48-48 και με το τρίποντο του Καζαμία πέρασε εκ νέου μπροστά με 50-51. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι “κιτρινόμαυροι” με τον Επαμεινώνδα αύξησαν τη διαφορά με 58-66. Ο Π.Α.Ο.Κ με ένα δικό του σερί ισοφάρισε σε 67-67.

Ο ΑΡΗΣ αύξησε εκ νέου τη διαφορά στο +4, ενώ ο Π.Α.Ο.Κ. 2:30 πριν το τέλος πέρασε μπροστά με 74-73. Οι “κιτρινόμαυροι” ένα λεπτό πριν το τέλος πέρασαν μπροστά με τρίποντο και έκαναν το 74-76. Σε “νεκρό” χρόνο ο Π.Α.Ο.Κ. με φάουλ και δυο βολές έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Και στην παράταση υπήρχαν διαρκείς εναλλαγές στο σκορ με τον ΑΡΗ να βρίσκεται μπροστά με 82-85 1:33 πριν το τέλος και κατάφεραν να φύγουν με το “διπλό”, επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 87-91.

Δεκάλεπτα: 13-21, 38-34, 52-56, 79-79 (κ.α.), 87-91

Διαιτητές: Σαρακενίδης-Κασούμης

ΠΑΟΚ (Μελετιάδης-Σταυρόπουλος) : Πιάρας 4, Οικονομούδης, Κυριακόπουλος, Αλευράς, Γιαννάτος 8, Λέφας 24 (3), Πέργουλης 26 (3), Μανθόπουλος 7(1), Τσιφτσής 9, Ταχλιμανίδης, Τσιμερίκας

ΑΡΗΣ (Κεσαπίδης-Μήτσικας): Καζαμίας 16(2), Πεταλωτής, Επαμεινώνδας 21(3), Χατζηλάμπρου, Πατεράκης 16, Κοτσαπουϊκίδης, Πουρλίδας 17(3), Σιμεόνοβ, Βασιλάκης, Φωτιάδης 3(1), Κασιάνος 8(1), Γιαννίκος 10″.