Μπάσκετ Νεανίδων: Νίκη με ανατροπή επί του ΠΑΟ και πρωτιά στον όμιλο

Η ομάδα Μπάσκετ Νεανίδων του Άρη κέρδισε τον Παναθηναϊκό με 47-38, στην 3η και τελευταία μέρα των ομίλων της τελικής φάσης του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος και κατέκτησε την πρώτη θέση στον Α’ Όμιλο.

Πλέον σειρά έχει ο ημιτελικός της Παρασκευής (29/04, 16:00), όπου ο Άρης θα αντιμετωπίσει τον ηττημένου του αποψινού (20:30) αγώνα ανάμεσα στον Πιερικό Αρχέλαο και τον Παναθλητικό.

Για να φτάσει στη νίκη η ομάδα του Σίμου Συρόπουλου χρειάστηκε να κάνει δύο ανατροπές, στην τρίτη και την τέταρτη περίοδο.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο και έληξε στο 12-12. Στη δεύτερη περίοδο, ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε την επιθετική δυστοκία του Άρη και έκλεισε το ημίχρονο στο 24-14.

Οι «πράσινες» διατήρησαν διψήφια διαφορά στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, όμως εκεί ξεκίνησε η αντεπίθεση του Άρη. Με ένα σερί 0-8, τα κορίτσια του Σίμου Συρόπουλου μετέτρεψαν το 26-16 σε 26-24, στο 24’. Ο ΠΑΟ έκανε ένα 6-0 για το 32-24, πριν το 34-26 του 30’.

Ο Άρης έκανε νέα αντεπίθεση και μείωσε σε 34-33, ενώ με τρίποντο της Ευφραιμίδου πέρασε με 36-38 και η ίδια έγραψε το 38-40. Στα 2’ πριν το τέλος η Κουμαντσιώτου έκανε το 38-42 και το τρίποντο της Καρβουνιάδου «καθάρισε» το ματς (38-45).

Διαιτητές: Κατωτικίδης-Ελευθεριάδης-Παπαγεωργίου

Δεκάλεπτα: 12-12, 24-14, 34-26, 38-47

Παναθηναϊκός (Τσεμπέρης): Ζιάκα 8, Γιαννακοπούλου, Ιωάννου Β. 8, Μελέτη, Μπάτσιου, Γρηγοροπούλου 2, Παναγιωτοπούλου 4, Παλάσκα 10(2), Φεράκη 3, Φραγκούλη Θ. 3(1).

ΑΡΗΣ (Συρόπουλος-Τσαμπούρη): Καρβουνιάδου 3(1), Κιρπιζλίδου 11, Παρακεντέ 2, Ρίμπα Τσαχτσίρα, Κουμαντσιώτου 9, Καλόγηρου, Βλάχου Κ., Δροσούνη 13, Βλάχου Μ., Βαλαβάνη, Ευφραιμίδου 9(3).