ΜΠΑΣΚΕΤ

Μπάσκετ Παίδων: Νίκησε τον ΠΑΟΚ και πέρασε στον τελικό ο Άρης

Η ομάδα Μπάσκετ Παίδων του Άρη επικράτησε στην παράταση του Π.Α.Ο.Κ. σε ένα πραγματικό ντέρμπι με 85-81, στο πλαίσιο της ημιτελικής φάσης του Final 8 του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΘ, παίρνοντας την πρόκριση στον τελικό όπου θα αντιμετωπίσει την Κυριακή (14/05, 20:00) τη ΔΕΚΑ.

Το παιχνίδι από την αρχή του πρώτου δεκαλέπτου είχε ρυθμό, με τον Άρη να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα πέντε πόντων (10-5, 12-7) αλλά τον Π.Α.Ο.Κ. με ένα σερί 6-0, να κάνει το 12-13. Στη συνέχεια, υπήρχαν διαρκείς εναλλαγές στο σκορ με το τέλος της πρώτης περιόδου να βρίσκει τις δυο ομάδες ισόπαλες με 21-21.

Στην έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, οι «κιτρινόμαυροι» πιέζοντας ψηλά και με δυο κλεψίματα έκαναν το 27-24. Η συνέχεια ήταν παρεμφερής με αυτή του πρώτου δεκαλέπτου, με τις δυο ομάδες να μη μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ και ο Π.Α.Ο.Κ. να οδηγείται στα αποδυτήρια μπροστά με 36-39.

Ο Άρης δεν μπήκε καθόλου προσηλωμένα στην τρίτη περίοδο, δίνοντας τη δυνατότητα στον Π.Α.Ο.Κ. να πάρει προβάδισμα εννιά πόντων (40-49). Οι «κιτρινόμαυροι» όμως πολύ γρήγορα μείωσαν στους τρεις (50-53), αναγκάζοντας τον προπονητή του Π.Α.Ο.Κ. σε time-out. Ο Μεσσηνιώτης με ένα τρίποντο και ένα δίποντο έβαλε τον ΑΡΗ και πάλι μπροστά με 55-53, ενώ το τέλος της περιόδου βρήκε τις ομάδες ισόπαλες με 55-55.

Πραγματικό ντέρμπι και στην τελευταία περίοδο με τις δυο ομάδες να βρίσκονται στο… καλάθι (67-66) 4:00 λεπτά πριν το τέλος, αλλά ο Π.Α.Ο.Κ. με δυο τρίποντα να κάνει το 67-72. Ο Άρης όμως με τον Μεσσηνιώτη πέρασε ξανά μπροστά με τρίποντο (73-72) 1:11 πριν τη λήξη. Το σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες με 74-74 και όλα να κρίνονται στην παράταση.

Ο Άρης με ένα σερί 5-0, κατάφερε να πάρει ένα εύλογο προβάδισμα έξι πόντων 82-76 περίπου ενάμιση λεπτό πριν το τέλος, με τον Π.Α.Ο.Κ. όμως να απαντάει με τρίποντο (84-81) με τη σειρά του. Στην τελευταία επίθεση του Π.Α.Ο.Κ., οι «κιτρινόμαυροι» έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και την πρόκριση στον τελικό με 85-81.

Πρώτοι σκόρερ για την ομάδα μας οι Μεσσηνιώτης με 21 πόντους, Γιαννίκος με 19 πόντους και, Καζαμίας με 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 36-39, 55-55, 74-74(κ.α.), 85-81

ΑΡΗΣ (Μήτσικας-Γουλτίδης): Βενετίδης 2, Γιαννίκος 19, Καζαμίας 17(1), Πεταλωτής, Μπιλιωνης 2, Σιόγκας 11, Μπίσκας 2, Μεσσηνιώτης 21(5), Κασσιάνος 11.

ΠΑΟΚ (Σταυρόπουλος-Βαλαβανίδης): Μακαρατζής 21(1), Ρωμαϊδης 5(1), Ρουστέμης 2, Γκλαβάκης 3(1), Τσαπώνης 2, Χατζηχρυσάφης 2, Ταλιχμανίδης 2, Λέφας 44(3).