Μπάσκετ Παίδων: Νίκη του Άρη επί του ΠΑΟΚ (68-52) και πρόκριση στον τελικό του Final 8

Η ομάδα Μπάσκετ Παίδων του ΑΡΗ κέρδισε με 68-52 τον ΠΑΟΚ και προκρίθηκε στον τελικό του Final 8 του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΘ!

Οι κιτρινόμαυροι θα διεκδικήσουν τον τίτλο της Θεσσαλονίκης και την απευθείας πρόκριση στην τελική φάση του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Ανδρέα Κεσαπίδη είχε τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 14-8 και στη συνέχεια έφτασε στο 27-13. Ο ΠΑΟΚ αντεπιτέθηκε, μείωσε σε 27-22 στο ημίχρονο και στο τρίτο δεκάλεπτο πέρασε με 31-39.

Όμως εκεί άρχισε η αντεπίθεση του Άρη. Οι κιτρινόμαυροι έκαναν ένα εντυπωσιακό 16-0 και πέρασαν με 47-39 στη λήξη της τρίτης περιόδου. Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 55-50, όμως ακολούθησε ένα εξίσου εντυπωσιακό 13-0 του Άρη, διά χειρών Βενετίδη, Μπίκια, Σιμεόνοβ, Κασιάνου, και η υπόθεση – νίκη κρίθηκε.

Τα δεκάλεπτα: 14-8, 27-22, 47-39, 68-52.

Διαιτητές: Αγραφιώτης Γρ.-Κλεπουσνιώτου-Κασούμης

ΑΡΗΣ (Κεσαπίδης-Μήτσικας): Μπίκιας 17(3), Βενετίδης 11(1), Πεταλωτής 18(1), Σπυριδωνίδης, Τοκατλής, Σιμεόνοβ 4, Κασιάνος 11, Σιλμπερστάιν Τ. 7.

ΠΑΟΚ (Σταυρόπουλος-Ντίκας): Παπανικολάου, Κουτσός, Κέκελης 9(2), Γρηγορίου, Γκλαβάκης 9(1), Ιωαννίδης 3(1), Λιβέρης 14, Κακαβικάκης 3, Μπιλιώνης 14(3).

Μπάσκετ Παίδων: Νίκη του Άρη επί του ΠΑΟΚ (63-55)

Η ομάδα Μπάσκετ Παίδων του Αρη, παρά τις σημαντικές απουσίες, πήρε «μεγάλη» νίκη απέναντι στον Π.Α.Ο.Κ. με 63-55, στο Nick Galis Hall, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΘ.

Όπως ενημέρωσε ο κιτρινόμαυρος σύλλογος:

“Το παιχνίδι από την αρχή του πρώτου δεκαλέπτου είχε ρυθμό, με τον ΑΡΗ να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα τεσσάρων πόντων (9-5), το οποίο διεύρυνε, κάνοντας το 11-5. Ο Π.Α.Ο.Κ. όμως με goal-foul ξανά μείωσε στους τρεις με 11-8 ένα λεπτό πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο ΑΡΗΣ μπήκε πολύ δυνατά στη δεύτερη περίοδο και με ένα σερί 5-0, αύξησε τη διαφορά στους οκτώ (16-8). Παρά την πίεση των «ασπρόμαυρων» ο ΑΡΗΣ «έκλεισε» την περίοδο με 23-16.

Στην τρίτη περίοδο οι «κιτρινόμαυροι» διατήρησαν το προβάδισμα παρά την πίεση του Π.Α.Ο.Κ. ο οποίος μείωσε στους τέσσερις (30-26). Οι «κιτρινόμαυροι» όμως αντέδρασαν γρήγορα και έκαναν το 36-26.

Στην τελευταία περίοδο, οι «κιτρινόμαυροι» χαλάρωσαν αρκετά δίνοντας έτσι τη δυνατότητα στον Π.Α.Ο.Κ. να μειώσει σε 49-45. Ο Πεταλωτής όμως «έδειξε» χαρακτήρα και με επτά προσωπικούς πόντους διατήρησε τον ΑΡΗ μπροστά. Οι «κιτρινόμαυροι» παρέμειναν συγκεντρωμένοι και παρά τις σημαντικές απουσίες επικράτησαν του Π.Α.Ο.Κ. με 63-55.

Δεκάλεπτα: 11-8, 23-16, 43-31, 63-55.

Διαιτητές: Κλεπουσνιώτου-Κούρογλου

AΡΗΣ (Κεσαπίδης-Μήτσικας): Μπίκιας 9, Παπαδόπουλος, Βενετίδης 10(1), Γεροδήμος 2, Πεταλωτής 25(2), Σπυριδωνίδης, Τοκατλής 6(2), Στάμος, Κασιάνος 12, Γεωρτζόγλου

Π.Α.Ο.Κ. (Σταυρόπουλος-Ντίκας): Παπανικολάου 1, Κουτσός 2, Κέκελης 8(2), Ταμπούρλος, Γρηγορίου, Γκλαβάκης 11(1), Ιωαννίδης, Λιβέρης 21(2), Νιγριτινός 2, Παναγιώτου, Μπιλιώνης 10”.