Μπάσκετ Παίδων: Πρώτο βήμα πρόκρισης για τον Άρη, 72-59 τον Κρόνο

Η ομάδα Μπάσκετ Παίδων του Άρη κέρδισε τον Κρόνο Αγίου Δημητρίου με 72-59 στο κλειστό της Μίκρας, στον πρώτο αγώνα των προκριματικών της τελικής φάσης του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος της ΕΟΚ.

Η ομάδα του Δημήτρη Μήτσικα αντιμετωπίζει το Σάββατο 20/05 στις 13:00 τον Παναθηναϊκό (κλειστό Μίκρας) και με νίκη παίρνει την πρόκριση στην τελική φάση. Αύριο (19/05, 16:00) θα κοντραριστούν Κρόνος – Παναθηναϊκός.

Ο αγώνας ήταν κλειστός στο μεγαλύτερο διάστημά του. Ο Άρης προηγήθηκε με 10-13 στο δεκάλεπτο, πριν ο Κρόνος πάρει το προβάδισμα στο ημίχρονο με 27-26. Οι «κιτρινόμαυροι» ξαναπέρασαν με 43-48 στο 30’ και με ένα επιμέρους 16-24, «καθάρισαν» τη νίκη στην τελευταία περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 10-13, 27-26, 43-48, 59-72.

Κρόνος Αγίου Δημητρίου (Στεφανάκης-Ξιούρας): Δεϊμεζής, Κάντιου 5(1), Πέτρου 8, Μαράντης, Ντινόπουλος 6(2), Γαϊτάνης 3, Λιόσης, Σουγλέρης 20(3), Κακαβιάς 14(4), Καϊμακάμης, Παλόκα 3, Χρυσός.

ΑΡΗΣ (Μήτσικας-Γουλτίδης): Βενετίδης 9(1), Πεταλωτής 4, Γιαννίκος 5, Καστρινός, Μπιλιώνης 8(2), Σιόγκας 12, Μπίσκας 6, Μεσσηνιώτης 24(4), Κασσιάνος 4.