Μπήκε σε… περιπέτειες ο Άρης, ήττα με 3-2 από την ΑΕΚ

Με τον βαθμό της ήττας στο τάι-μπρέικ επιστρέφει από τη Γλυφάδα ο Άρης, ο οποίος, αν και θα μπορούσε να είναι νικητής, εντούτοις, ηττήθηκε με 3-2 από την ΑΕΚ, αλλά και τους δύο πρώην «κιτρινόμαυρους», Δημήτρη Ωρολογά (εκ των κορυφαίων και στο ματς του α΄ γύρου στη Μίκρα) και Τσέντομιρ Ίλιτς.

Αυτή ήταν η ένατη φετινή ήττα των παικτών του Γιάτση, που μετρούν μόλις 10 βαθμούς, ενώ είναι γεγονός πως με το αρνητικό αυτό αποτέλεσμα έμπλεξαν για τα καλά.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με… ντέρμπι στο πρώτο σετ, αλλά σύντομα ο Άρης, εκμεταλλευόμενος τα λάθη της ΑΕΚ, προηγήθηκε με τον Ντοχέρτι να επιτίθεται και τους Κυριακίδη και Μαυροβουνιώτη να κρατούν την ομάδα στο μπλοκ. Ο Άρης πέρασε μπροστά λίγο πριν το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, και διατήρησε τη διαφορά η οποία χάρη στο μεγάλο αριθμό λαθών της ΑΕΚ, του χάρισε το σετ.

Στο δεύτερο σετ η «Ένωση» μείωσε τα λάθη της και μπήκε από την αρχή δυνατά. Ο Άρης εξακολουθούσε να έχει καλό μπλοκ, κάτι που δεν επέτρεπε στην ΑΕΚ να ξεφύγει. Το σκορ εναλλασσόταν και οι δύο ομάδες έφτασαν μαζί στο 16-16. Τα μπλοκ του Οικονόμου στη συνέχεια, δύο άσσοι από Δημητρούδη και Ίλιτς και οι λάθος επιθέσεις των αντιπάλων έδωσαν προβάδισμα στην ΑΕΚ, η οποία έκανε το 1-1.

Στο τρίτο σετ, οι Κυριακίδης, Στίγγας και Ραντούνοβιτς ήταν ξανά εκείνοι που «μονομάχησαν» για τους πόντους. Η ΑΕΚ πήρε ένα μικρό προβάδισμα με τον Ραντούνοβιτς, όμως σύντομα ο Άρης μείωσε και πήρε το προβάδισμα με 3 πόντους διαφορά. Η ΑΕΚ έφτασε στο 18-18 με επίθεση του Ραντούνοβιτς, ενώ το 21-20 έγινε με τον ίδιο παίκτη από το σέρβις. Ο Άρης αναγκάστηκε να ζητήσει τάιμ άουτ, και ο Πιπέργιας πήγε στο σέρβις, από όπου πέτυχε 1 άσσο, αλλά αστόχησε για το 21-25, δίνοντας μία ευκαιρία ακόμη στην Ένωση. Το σετ έκλεισε ο Κυριακίδης.

Στο τέταρτο σετ ήταν σταθερά μπροστά, με 1-2 πόντους διαφορά, ο Άρης ισοφάριζε σε πολλά σημεία, όμως η ομάδα του Ζοφόλη ισοφάρισε σε 2-2 και πήγε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ. Στο πέμπτο σετ ο Άρης άφησε την ΑΕΚ να προηγηθεί ως το 5-4 αλλά μετά πήρε το πάνω χέρι με τους Στίγγα και Κυριακίδη. Η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 12-12 με τον Ωρολογά και οι Θεσσαλονικείς ζήτησαν τάιμ άουτ. Ακολούθησαν δύο πόντοι του Κυριακίδη και μπλοκ των Ανδρεάδη και Οικονόμου για να γίνει το 17-15 και το 3-2. Ο Άρης είχε και την δική του ευκαιρία στο 13-14 αλλά την σπατάλησε με δύο λάθη στην επίθεση.