Μπαρτσελόνα: Η χειρότερη συγκομιδή βαθμών ύστερα από 14 χρόνια

Η Μπαρτσελόνα του Ρόναλντ Κούμαν συνεχίζει να απογοητεύει και να βρίσκεται σε μια μόνιμη κατηφόρα, ειδικά μετά το νέο στραβοπάτημα της με την Κάντιθ (1-1).

Η Μπαρτσελόνα κρατούσε ήταν «αγκαλιά» με τη νίκη μέχρι το 88ο λεπτό με την Κάντιθ, αλλά σε εκείνο το σημείο ο Λανγκλέ υπέπεσε σε ένα ανόητο πέναλτι, το οποίο έδωσε τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να ισοφαρίσουν σε 1-1, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

Πλέον οι «μπλαουγκράνα» βρίσκονται στην τρίτη θέση με 47 βαθμούς και στο -8 από την πρωτοπόρο της βαθμολογίας, Ατλέτικο. Οπως όλα δείχνουν ο στόχος του πρωταθλήματος απομακρύνεται μετά από αυτή τη νέα γκέλα.

Πάντως το αξιοσημείωτο της υπόθεσης είναι πως αυτή, είναι και η χειρότερη συγκομιδή βαθμών για τον οργανισμό στα σύγχρονα χρόνια ιστορίας του, μετά από την περίοδο 2006/2007, όταν στην ίδια ακριβώς περίοδο, οι Καταλανοί είχαν κερδίσει 46 πόντους.