Μπλακ άουτ στη δεύτερη περίοδο και ήττα (84-67) από την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ

Ο Άρης ηττήθηκε από την ΑΕΚ με 84-67 στο ΟΑΚΑ στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Basket League, κυρίως γιατί έπαθε μπλακ άουτ στο δεύτερο μισό της δεύτερης περιόδου, όταν και δέχθηκε σερί 16-0 και έμεινε πίσω το σκορ, δίχως να μπορέσει ουδέποτε να επιστρέψει.

Ο Άρης κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό του στο ξεκίνημα του αγώνα, πηγαίνοντας σε πιο χαμηλό τέμπο από αυτόν που θα ήθελε η ΑΕΚ ως γηπεδούχος.

Με επιθετική πολυφωνία και τον Ντεκόζι κορυφαίο οι κίτρινοι προηγήθηκαν με 8-10 στο 7’, 9-14 στο 9’ και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 15-16, παίρνοντας τους μισούς πόντους από τα λάθη της ΑΕΚ (6 στο α’ δεκάλεπτο).

Ο Άρης έλεγξε τον αγώνα ως τα μισά της δεύτερης περιόδου. Με καλάθ και φάουλ του Σλαφτσάκη προηγήθηκε με 15-22 (13’) και λίγο αργότερα με 22-27, όμως από εκείνο το σημείο και μετά έχασε τη συγκέντρωση, δεν μπόρεσε να σταματήσει τους Λάνγκφορντ, Χρυσικόπουλο και Μορέιρα και δέχθηκε σερί 16-0, για να μείνει πίσω με 38-27 (18’), διαφορά που διατήρησε η ΑΕΚ ως την ανάπαυλα (42-31).

Η ΑΕΚ με Μορέιρα και Λάνγκφορντ διατήρησε διαφορά ασφαλείας στη τρίτη περίοδο, καθώς ο Άρης έχανε τη μάχη των ριμπάουντ και δεν δύσκολα έβρισκε λύσεις στην επίθεσή του. Το σκορ έγινε 56-40 στο 27’ και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 63-48 με τους παίκτες του Σάββα Καμπερίδη να χάνουν πολλά εύκολα καλάθια.

Το τρίποντο του Σταμάτη στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου έριξε τη διαφορά στους 12 πόντους (63-51), αλλά η ΑΕΚ με συνεχόμενα τρίποντα από Κατσίβελη και Χρυσικόπουλο ξέφυγε με 71-53 (34’) και ουσιαστικά έβαλε τέλος στην υπόθεση νίκη, αφού οι κίτρινοι συνέχισαν να μην σκοράρουν εύκολα.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 42-31, 63-48, 84-67.