ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Μπλακ άουτ στο δεύτερο ημίχρονο (90-69) και αποκλεισμός…

Ο Άρης άφησε το καλό αγωνιστικό του πρόσωπο στα αποδυτήρια, ο Παναθηναϊκός εκτέλεσε σχεδόν με άριστο τρόπο έξω από τα 6,75μ. στο δεύτερο ημίχρονο και έτσι δημιουργήθηκε το τελικό 90-69 στον ημιτελικό κυπέλλου στο ΟΑΚΑ, αποτελέσμα που δίνει τέλος στην πορεία των κίτρινων στον θεσμό.

Ο Άρης επέλεξε να θωρακίσει την ρακέτα του και να επιτρέψει από συγκεκριμένους παίκτες του Παναθηναϊκού το περιφερειακό σουτ. Στο ξεκίνημα δεν δικαιώθηκε η επιλογή αυτή, γιατί ο Γκιστ με 2/2 τρίποντα και οι πράσινοι με 4/7 συνολικά προηγήθηκαν με 17-8 (6’) και λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου με 24-13. Βέβαια αυτό που ήθελε ο Άρης, αυτό γινόταν, υπό την έννοια ότι ο Παναθηναϊκός έκλεισε την πρώτη περίοδο (24-16) με 10 τρίποντα και 11 δίποντα και είχε τη διαφορά λόγω των επτά επιθετικών ριμπάουντ.

Η τακτική του Πρίφτη απέδωσε καρπούς στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι κίτρινοι με εξαιρετικές επιστροφές στην άμυνα, εγκλώβισαν τον Παναθηναϊκό (1/7τρ. μετά το ξεκίνημα), που έβρισκε λύσεις κυρίως με τις βολές από τον Ραντούλιτσα. Στο 13’ το σκορ ήταν 31-23, αλλά από εκεί και πέρα ο Άρης κυριάρχησε στο παρκέ. Με σωστό διάβασμα στις περισσότερες φάσεις από τον Ξανθόπουλο οι κίτρινοι βρήκαν λύσεις με Χάγκινς, Γουάιτ και κυρίως με τον Μακ Νιλ, μείωσαν σε 33-31 (17’) και προσπέρασαν με τον Χάγκινς (34-35 στο 19’)!

Αν είχαν πιο καθαρό μυαλό σε δύο συγκεκριμένες φάσεις, όταν ο Γουάιτ έκανε εύκολο λάθος και έδωσε το δικαίωμα στον Γκιστ να καρφώσει (36-35 στο 19’) και όταν οι διαιτητές χρέωσαν με τεχνική ποινή για θέατρο τον Ραντούλιτσα, φάση από την οποία ο Άρης δεν πήρε τίποτα (άστοχη βολή από Χάγκινς, κλέψιμο του Γκιστ και 2/2 βολές Διαμαντίδη για το 38-35) το προβάδισμα θα το είχε η ομάδα του Πρίφτη, όμως το ημίχρονο έκλεισε στο 38-37.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε… εφιαλτικά για τον Άρη. Ο Φελντέιν με 3/3 τρίποντα και 11 πόντους μέσα σε τρεισήμιση λεπτά οδήγησε τον Παναθηναϊκό σε ένα επιμέρους 16-5 και έφερε τη διαφορά στο +12 (54-42), αναγκάζοντας τον Πρίφτη να καλέσει πολύ γρήγορα σε τάιμ άουτ.

Ο Γουότερς με δύο παιδικά λάθη έδωσε το δικαίωμα στους γηπεδούχους να ξεφύγουν με 17 πόντους (59-42) και ο Πρίφτης κάλεσε νέο τάιμ άουτ, βλέποντας τους παίκτες του να τα έχουν χαμένα στο παρκέ… Η διαφορά έφτασε στους 20 πόντους (62-42) με τον Παναθηναϊκό να έχει 24 πόντους σε 5 λεπτά! Οι γηπεδούχοι είχαν 7/11 τρίποντα σε αυτό το δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 31-11 προηγήθηκαν με 69-48 και ουσιαστικά έβαλαν τον Άρη σε εξαιρετικά δύσκολη θέση.

Οι κίτρινοι είχαν αφήσει το μυαλό τους στα αποδυτήρια, ο Παναθηναϊκός έφτασε στο +26 (77-51 στο 33’) και το παιχνίδι πολύ νωρίς απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 38-37, 69-48, 90-69.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς, Χαραλαμπόπουλος, Γιάνκοβιτς 9 (3), Φώτσης 3 (1), Ραντούλιτσα 9, Παππάς, Φελντέιν 22 (6), Διαμαντίδης 15 (3), Γκιστ 20 (4), Καλάθης 6, Παπαγιάννης 2, Κούζμιτς 4.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 2, Πελεκάνος 3 (1), Φλιώνης, Γουάιτ 13 (1), Ουότερς 3 (1), Ζάρας 7 (1), Χάγκινς 16, Κοέν 5 (1), Μούρτος 3 (1), Σίμτσακ, Μακ Νιλ 17 (1).