Μπλόκαρε στο φινάλε, έχασε (70-64) άλλο ένα δικό του ματς!

Ο Άρης θέλει, αλλά ακόμα δεν… μπορεί. Δεν κατάφερε ούτε στη Ρόδο να κερδίσει έναν αγώνα που κρίθηκε στο φινάλε. Ήλεγχε τον αγώνα στα πρώτα τρία δεκάλεπτα, μπλόκαρε στο τέταρτο και έχασε από τον Κολοσσό με σκορ 70-64 και πλέον θα πρέπει να κάνει… υπέρβαση αγωνιστικά για να μπορέσει να μπει στην πρώτη εξάδα του πρωταθλήματος.

Ο Χρήστος Ταπούτος ξεκίνησε εξαιρετικά τον αγώνα και σε συνδυασμό με την άμυνα ζώνης που εφάρμοσε ο Βαγγέλης Αλεξανδρής, ο Άρης κατάφερε να ελέγξει πλήρως τον ρυθμό του παιχνιδιού. Μετά το ισορροπημένο πρώτο πεντάλεπτο (8-8), οι κίτρινοι έκαναν σερί 8-1 και προηγήθηκαν με 16-9 (8′) και έφτασαν στο +10 (21-11) με τρίποντο του Ταπούτου που είχε ήδη 10 πόντους στην πρώτη περίοδο (21-13).

Ο Αλεξανδρής θέλησε να ξεκουράσει τον Ταπούτο, γιατί είχε πρόβλημα απέναντι στον Ασημακόπουλο στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου, όμως τελικώς αυτό έφερε περισσότερα προβλήματα, ειδικά με την άνοδο του Άγγελου Τσάμη. Ο παίκτης του Κολοσσού τελειώσε το πρώτο μέρος με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ και ήταν το άλυτο πρόβλημα για τους κίτρινους, οι οποίοι πάντως είχαν τον τρόπο να κρατούν το προβάδισμα. Στο 11′ το σκορ ήταν 24-15, στο 13′ ο Κολοσσός μείωσε σε 26-19 και λίγο αργότερα έφτασε σε απόσταση αναπνοής (28-25 στο 15′). Ο Άρης επέμεινε στην άμυνα ζώνης και κατάφερε να εκμεταλλευτεί την αστοχία του Κολοσσού έξω από τα 6,75μ. (1/6) και να κρατήσει το προβάδισμα ως το τέλος του ημιχρόνου με 38-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο παιχνίδι ήταν ντέρμπι, αλλά ο Άρης ήταν καλύτερος στα σημεία… Προηγήθηκε με 47-42 με τρίποντο του Τζέιμς και έφτασε στο 54-48 στο 29′, όμως κακές επιλογές και λάθη στα τελευταία 40” της περιόδου έδωσαν στον Κολοσσό το δικαίωμα να επιστρέψει! Οι Ροδίτες με ένα σερί 6-0 ισοφάρισαν σε 54-54 και προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο παιχνίδι στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου με 57-54. Από εκεί και πέρα ο Άρης μπλόκαρε. Δεν λειτούργησε τίποτα σωστά, ούτε κι όταν μετά από πολύ κόπο ο Ταπούτος ισοφάρισε σε 57-57 (32′). Ακολούθησε ένα σερί 8-2 για τον Κολοσσό σε διάστημα έξι λεπτών και το σκορ έγινε 65-59. Ο Τζέιμς με μία εύστοχη βολή μείωσε σε 65-60, ο Μπόικιν με κάρφωμα έκανε το 67-60, ο Τζέιμς με κάρφωμα επίσης μείωσε σε 67-62 και στην επόμενη φάση οι κίτρινοι έκλεψαν τη μπάλα, αλλά αστόχησαν σε δύο προσπάθειες στον αιφνιδιασμό και εκεί ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι…

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 35-38, 54-54, 70-64.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ: Λιακόπουλος 5 (6ασ.), Χάτεν 4 (8ρ.), Πάνος 2, Γεωργαλή 2, Ασημακόπουλος 13 (6ρ.), Μπόικιν 12 (8ρ.), Χαρίσης 4, Τσάμης 21 (2/4β., 8/8δπ., 1/3τρ., 10ρ.), Χόπσον 7 (1), Κομποδιέτας.

ΑΡΗΣ: Μαυροειδής, Κερούς 11 (2), Ταπούτος 19 (2/3β., 7/12δπ., 1/6τρ., 5ρ., 3ασ., 2κλ.), Τζέιμς 19 (1/2β., 6/11δπ., 2/5τρ., 4ρ., 2ασ., 3κλ., 2κοψ.), Τσαϊρέλης 1, Ντέιβις 2 (1/2δπ., 0/8τρ.), Κρούσιτς, Μπόγρης 2, Μάλντροου (5ρ., 3κλ., 3κοψ.), Τσαλδάρης 8, Βεργίνης 2.

Διαβάστε εδώ την εξέλιξη του αγώνα λεπτό προς λεπτό όπως σας την παρουσίασε live το PRESSARIS