Μπουργκ-Τρέντο 79-67: Συνεχίζει το κυνήγι της πρώτης θέσης

Η Μπουργκ σε κακό ποιοτικά παιχνίδι επικράτησε 79-67 της Τρέντο, φτάνοντας τις 5 νίκες στη σειρά και μειώνοντας την απόσταση από την κορυφή και την Γκραν Κανάρια.
Πολύ κακό ήταν το πρώτο 10λεπτο που βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται 15-10 και τις 2 ομάδες να έχουν κάνει συνολικά 10 λάθη, έχοντας αστοχήσει σε 20 σουτ. Στη δεύτερη περίοδο η Μπουργκ κατάφερε να ξεφύγει με 11, 25-14, αλλά γρήγορα οι Ιταλοί μάζεψαν τη διαφορά και με 3 τρίποντα στη σειρά έκλεισαν το ημίχρονο στο -2, 35-33.

Στην τρίτη περίοδο οι 2 ομάδες συμβάδιζαν με την Μπουργκ να βρίσκει έξτρα επιλογές στο τέλος με τα επιθετικά της ριμπάουντ και να φέρνει και πάλι τη διαφορά στους 9, 56-47. Η τελική ευθεία είχε χώρο μόνο για έναν με την ομάδα του Φοτού να έχει συνεχώς τη διαφορά κοντά στη διψήφια τιμή , να φτάνει και τους 16 πόντους με πρωταγωνιστές τους Σάλας και Ρισασέ μέχρι να κλείσει στο τελικό 79-67.

Οι γηπεδούχοι είχαν 4 διψήφιους, Ρισασέ, Μασά, Σάλας και Μάικ, ενώ από την άλλη πλευρά ο Μπόλντουιν ήταν διψήφιος, αλλά η Τρέντο σούταρε 43% στο δίποντο και 27% στο τρίποντο.