Μπροστάρης ο Λέοναρντ στη νίκη των Κλίπερς (video)

Έχοντας σε μεγάλη βραδιά τον Κουάι Λέοναρντ οι Κλίπερς επικράτησαν με 104-97 των Μάβερικς στο Ντάλας και ισοφάρισε σε 3-3 τη σειρά των αγώνων, η οποία θα κριθεί στο Λος Άντζελες. Όποια ομάδα κερδίσει θα πάρει το εισιτήριο για την ημιτελική φάση της Δυτικής Περιφέρειας.

Ο Αμερικανός σμολ φόργουορντ πέτυχε 45 πόντους (18/25 σουτ, 5/9 τρίπ., 6 ριμπ., 3 ασίστ, 2 κλεψ. Και 4 λάθη) σε 41:48 λεπτά συμμετοχής. Άξιοι συμπαραστάτες του ο Τζάκσον με 25 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο Τζορτζ πρόσθεσε άλλους 20 πόντους και είχε 13 ριμπάουντ.

Από τη μεριά του, ο Λούκα Ντόντσιτς ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 29 πόντους (11/24 σουτ) και 11 ασίστ. Ο Σλοβένος σταρ είχε μόλις 5 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο (και 15 στο πρώτο). Ο Τιμ Χάρνταγουεϊ είχε 23 πόντους, ενώ αστόχησε σε κρίσιμο τρίποντο κατά τη διάρκεια του αγώνα.

Τα δωδεκάλεπτα: 28-26, 45-48, 77-73, 97-104.

Μάβερικς: Φίνεϊ-Σμιθ 11 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Χάρνταγουεϊ 23 (4/11 τρίποντα), Μαριάνοβιτς 12 (9 ριμπάουντ), Πορζίνγκις 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Ντόντσιτς 29 (11/24 σουτ, 2/9 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Κλέμπερ, Πάουελ, Κόλει-Στάιν 2, Μπράνσον 7 (1), Ρίτσαρντσον 6.

Κλίπερς: Μπατούμ 6 (5 ριμπάουντ), Λέοναρντ 45 (13/16 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Μόρις 4 (1/10 σουτ), Τζάκσον 25 (3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Τζορτζ 20 (6/15 σουτ, 2 τρίποντα, 13 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ζούμπατς 2 (6 ριμπάουντ), Ρόντο, Μαν, Κενάρντ 2.