Μυθικός Γιάννης, οδήγησε τους Μπακς σε νίκη στο Μπρούκλιν και ξεπέρασε τον Τζαμπάρ (video)

Ένας ασταμάτητος Γιάννης Αντετοκούνμπο με 44 πόντους, το τρίποντο που έστειλε το ματς στην παράταση και τις βολές της νίκης, οδήγησε τους Μπακς σε θρίαμβο στο Μπρούκλιν.

Τι άλλο θα δουν τα μάτια μας από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο! Δύο μέρες μετά την τρομερή του εμφάνιση στη Φιλαδέλφεια, ξεπέρασε τον εαυτό του και οδήγησε τους Μπακς σε νίκη ΚΑΙ στο Μπρούκλιν, με 120-119 στην παράταση.

Αλλά δεν ήταν μόνο αυτό.

Πέτυχε το τρίποντο με το οποίο το ματς πήγε στο έξτρα πεντάλεπτο και έγινε πρώτος σκόρερ στην ιστορία της ομάδας του ξεπερνώντας τον θρυλικό Καρίμ Αμπντούλ Τζαμπάρ, αλλά και τις δύο βολές της νίκης με 3’’ να απομένουν.

Συνολικά τελείωσε τον αγώνα με 44 πόντους (15/19 βολές, 13/17 δίποντα, 1/4 τρίποντα), 14 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο και μοναδικό ψεγάδι τα 8 λάθη.

Ο Τζρου Χόλιντεϊ τον ακολούθησε σε απόδοση με 19 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 6 κλεψίματα, ενώ ο Κρις Μίντλετον αποβλήθηκε πέντε λεπτά πριν το τέλος για σκληρό φάουλ.

Ο Κέβιν Ντουράντ είχε 26 πόντους, 11 ασίστ και 7 ριμπάουντ για τους Νετς, αλλά αστόχησε στην τελευταία επίθεση. Κάιρι Ίρβινγκ με 25 και Μπρους Μπράουν με 23 πόντους ακολούθησαν για τους γηπεδούχους που είχαν 18/37 τρίποντα.

Mε τη νίκη αυτή οι Μπακς έφτασαν στο 48-28 και είναι δεύτεροι στην Ανατολή, πίσω μόνο από τους Χιτ (49-28). Οι δε Νετς έπεσαν στο 40-37 και είναι όγδοοι με το ίδιο ρεκόρ που έχουν Χοκς και Χόρνετς.

Δωδεκάλεπτα: 30-23, 60-56, 86-87, 110-110, 119-120