ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Μόνο έτσι, με τα γκρι δεκανίκια…

Μόνο έτσι θα μπορούσαν να φύγουν ηττημένοι οι παίκτες του Άρη. Αποδεκατισμένοι από τους τραυματισμούς, αποτελειωμένοι από την άθλια διαιτησία αυτών που είχαν διακόψει αδίκως τον αγώνα του Οκτωβρίου, οι κίτρινοι έχασαν με 77-76 σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στο σουτ, αλλά περισσότερο στα σφυρίγματα των Αναστόπουλου, Καρακατσούνη και Τζαφλέρη!

Ο Άρης δεν είχε να αντιμετωπίσει μόνο τον ΠΑΟΚ ή τους τραυματισμούς. Έπρεπε να παίξει και κόντρα στους Αναστόπουλο, Καρακατσούνη και Τζαφλέρη, οι οποίοι χρέωσαν τους κίτρινους με 17 φάουλ στο πρώτο ημίχρονο (ο ΠΑΟΚ είχε μόλις 7) και έστειλαν τους φιλοξενούμενους 16 φορές στη γραμμή των βολών, ενώ ο Άρης εκτέλεσε μόλις πέντε, τις δύο από την τεχνική ποινή (το… τυράκι στην υπόθεση) σε Μαρκόπουλο και Σταυρόπουλο.

Ο Άρης προσπάθησε να αφήσει στην άκρη τα πάντα για να πάρει αυτό που ήθελε. Μέσα στο παρκέ με όπλο το καλό περιφερειακό σουτ (6/12τρ.) και την  ευστοχία στα δίποντα (11/18) ήλεγχε το παιχνίδι και είχε το προβάδισμα.

Μετά το ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο (24-24) στο οποίο ο Τόμας ήταν εξαιρετικός, οι κίτρινοι πάτησαν γκάζι επιθετικά και έφτασαν στο 39-31 (15’), όμως από εκεί και πέρα ανέλαβαν δράση οι διαιτητές… Φάουλ σε κάθε επαφή των παικτών του Άρη, κανένα φάουλ στον ΠΑΟΚ και το παιχνίδι γύρισε. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 42-45, ο Άρης μείωσε σε 44-45 στο ημίχρονο, αλλά είχε Βεζένκοφ, Χαρίση και Ριντ φορτωμένους με τρία φάουλ και τους Πάσαλιτς, Νέιμικ και Μούρτο με δύο φάουλ…

Ο Χαρίσης με έξι σερί πόντους στη τρίτη περίοδο και ο Τσιάρας με τρίποντο έβαλαν τον Άρη μπροστά με 53-48 (24’), όμως ο ΠΑΟΚ ήταν εύστοχος από την περιφέρεια και με σερί 2-8 προσπέρασε στο 26’ (55-56), διατηρώντας αυτό το προβάδισμα ως το τέλος του δεκαλέπτου (61-62).

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 63-70 στο 34’ όμως ο Άρης δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Με όσες δυνάμεις είχαν οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη και όσοι είχαν μείνει διαθέσιμοι, καθώς στη διάρκεια του αγώνα χτύπησαν και αποχώρησαν οι Σίμτσακ και, γύρισαν τον αγώνα. Έκαναν σερί 10-0 και προηγήθηκαν με 73-70 (2.31), αλλά οι διαιτητές δεν το ήθελαν αυτό… Φάουλ που δεν υπήρχαν, βήματα που δεν δόθηκαν έβαλαν τον ΠΑΟΚ και πάλι στο παιχνίδι. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 73-73 με 1/2 βολές του Όντουμ (59’’), όμως ο Άρης με τρίποντο του Τόμας προσπέρασε με 76-73 (41’’). Ο Μαργαρίτης με 1/2 βολές μείωσε σε 76-74 (34’’), ο Τσιάρας πήρε το ριμπάουντ, έκανε λάθος πάσα και ο Ριντ αντιαθλητικό φάουλ στον Όντουμ, ο οποίος με 1/2 βολές (28’’) μείωσε σε 76-75. Στην επαναφορά με τη λήξη της επίθεσης του ΠΑΟΚ ο Αμερικανός πλέι μέικερ έδωσε τη νίκη με λέι απ, κάνοντας το 76-77, αφού στη τελευταία επίθεση η μπάλα έφτασε στον Ριντ, αλλά το τρίποντό του ήταν άστοχο.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 44-45, 61-62, 76-77.

ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς 5 (5ασ.), Τσιάρας 8 (2), Ριντ 10 (2/4β., 1/2δπ., 2/4τρ.), Τόμας 14 (1/1β., 2/5δπ., 3/8τρ., 5ρ., 6ασ., 4κλ.), Πουλιανίτης, Χαρίσης 9 (6ρ.), Βεζένκοφ 15 (2/2β., 5/8δπ., 1/4τρ., 5ρ.), Νέιμικ 2, Μούρτος 11 (7ρ., 4ασ.), Σίμτσακ 2.

ΠΑΟΚ: Μπρέμερ 8 (2), Λάνγκφορντ 22 (3), Λιάπης, Κάρτερ 14, Τσόχλας, Δέδας 6 (2), Μαργαρίτης 6, Όντουμ 15 (2), Χαριτόπουλος 1, Σαλούστρος 5 (1).