Νέα “γκέλα” για τη Ντόρτμουντ που είχε το μυαλό στη Ζενίτ

Στο ντεμπούτο του Μίρκο Σλόμκα, το Αμβούργο νίκησε εντός έδρας με 3-0 τη Ντόρτμουντ, που είχε το μυαλό της στο Τσάμπιονς Λιγκ και αναπτέρωσε τις ελπίδες παραμονής.

Με τον Μίρκο Σλόμκα να κάνει ντεμπούτο στην τεχνική ηγεσία, η ομάδα του λιμανιού της βόρειας Γερμανίας, έφτασε σε μια μεγάλη, από κάθε άποψη, νίκη 3-0 επί της Ντόρτμουντ και διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες για παραμονή στη Μπουντεσλίγκα.

Το σκορ άνοιξε στο 42ο λεπτό ο Γίρατσεκ, στο 58’ ο Λαζόγκα πέτυχε το δεύτερο γκολ και στις καθυστερήσεις ο Καλχάνογλου διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Μπορούσια είχε την κατοχή, αρκετές ευκαιρίες, αλλά και έλλειψη καθαρού μυαλού στην τελική προσπάθεια, με αποτέλεσμα να υποστεί την έκτη ήττα της τη φετινή σεζόν. Πιθανώς οι παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ να είχαν το μυαλό τους στην προσεχή (25/02) αναμέτρηση με τη Ζενίτ στην Αγία Πετρούπολη για το Τσάμπιονς Λιγκ.