Νέα… μαύρη τρύπα στο ΣΕΦ και επιστροφή στη Θεσσαλονίκη

Για δεύτερο παιχνίδι ο Άρης δεν μπόρεσε να παρουσιάσει ανταγωνιστικό πρόσωπο σε διάρκεια απέναντι στον Ολυμπιακό. Ηττήθηκε με σκορ 92-57 και πλέον θα επιχειρήσει να βγάλει το καλό αγωνιστικό του πρόσωπο στο – άδειο λόγω τιμωρίας – Παλέ την προσεχή Τρίτη.

Οι κίτρινοι ξεκίνησαν με μεγαλύτερη ενέργεια και διάθεση τον αγώνα, είχαν επαφή στο σκορ κυρίως λόγω του Βεζένκοφ μέχρι και λίγο μετά τα μέσα της πρώτης περιόδου (9-9 στο 4’, 15-11 στο 7’), αλλά μετά έπεσαν σε… μαύρη τρύπα.

Η πίεση του Ολυμπιακού έφερε λάθη στην επίθεση του Άρη και έδωσε εύκολα καλάθια στους γηπεδούχους που προηγήθηκαν με 24-13 στο τέλος της περιόδου.

Από εκεί και πέρα οι κίτρινοι δυστυχώς για άλλον έναν αγώνα… παρέδωσαν πνεύμα. Στο 15’ το σκορ ήταν 35-19, το ημίχρονο έκλεισε στο 47-24 και η διαφορά μόνο μεγάλωνε.

Ο Άρης δεν μπορούσε να αντιδράσει απέναντι στον Ολυμπιακό, που δεν παράτησε σε καμία στιγμή το παιχνίδι. Η τρίτη περίοδος ήταν επίσης εφιαλτική για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, που έχασε με επιμέρους σκορ 31-12 και έτσι η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 42 πόντους (78-36)… Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν έγινε κάτι διαφορετικό από όσα είχαν δει τα μάτια όλων στα προηγούμενα λεπτά, πέρα από το ότι ο Ολυμπιακός έριξε λίγο το ρυθμό και έτσι διαμορφώθηκε το βαρύ 92-57.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 47-24, 78-36, 92-57.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πέτγουεϊ 13 (3), Χάντερ 7, Ντάνστον 6, Σπανούλης 12 (2), Ντάρντεν 3, Σλούκας 2, Λαφαγιέτ 6, Λοτζέσκι 13 (2), Πρίντεζης 14, Μάντζαρης 8 (2), Κατσίβελης 6 (1).

ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς 7 (1), Τσιάρας 2, Δήμας 1, Ριντ 6 (2), Τόμας 15 (5ρ., 5ασ., 3κλ.), Πουλιανίτης, Χαρίσης 7 (7ρ.), Βεζένκοφ 17 (4/4β., 5/11δπ., 1/4τρ., 4ρ., 4κλ.), Μούρτος 2, Σίμτσακ.