Νέα νίκη για τις γυναίκες του Άρη!

Παίζοντας εξαιρετική άμυνα στην τέταρτη περίοδο, η ομάδα Μπάσκετ Γυναικών  πέρασε από την Καβάλα κερδίζοντας τους τοπικούς Πάνθηρες με 54-73.

Πιο αναλυτικά…”Παίζοντας εξαιρετική άμυνα στην τέταρτη περίοδο, η ομάδα Μπάσκετ Γυναικών του ΑΡΗ πέρασε από την Καβάλα κερδίζοντας τους τοπικούς Πάνθηρες με 54-73,

Ήταν η 8η συνεχόμενη και 12η νίκη σε 14 αγώνες για την ομάδα του Σίμου Συρόπουλου η οποία παραμένει στην κορυφή του Δ’ Ομίλου της Α2, με τον Παναθλητικό να έχει λιγότερα ματς.

Ο ΑΡΗΣ έκανε ένα επιμέρους 10-25 στην τέταρτη περίοδο, με πρωταγωνίστριες την Μιχαηλίδου η οποία πέτυχε 24 πόντους και την Βλάχου που είχε 17.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 0-7 και 7-16, όμως οι Πάνθηρες μείωσαν σε 15-18 στη λήξη του δεκαλέπτου.

Ο ΑΡΗΣ «κόλλησε» επιθετικά και η ομάδα της Καβάλας πέρασε με 23-22 και 28-23, πριν το 28-26 του ημιχρόνου.

Οι «κιτρινόμαυρες» προηγήθηκαν με 29-32 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, αλλά οι Πάνθηρες ξαναπήραν το προβάδισμα με 37-34. Οι παίκτριες του Σίμου Συρόπουλου απάντησαν με δύο γκολ – φάουλ για το 37-40. Ο ΑΡΗΣ με τη Μιχαηλίδου να σκοράρει κράτησε το προβάδισμα (41-45) και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο 44-48.

Η Τσαμπούρη με τρίποντο έγραψε το 44-51 και η Παπαϊωάννου με καλάθι και φάουλ έδωσε διψήφιο προβάδισμα στον ΑΡΗ (44-54). Η Καβάλα με ένα 5-0 μείωσε σε 49-56, όμως Βλάχου και Μιχαηλίδου έγραψαν το 49-60. Ο ΑΡΗΣ έφτασε στο 49-66, «καθαρίζοντας» τη νίκη.

Διαιτητές: Καντζουρίδης-Χάνος

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 28-26, 44-48, 54-73.

Πάνθηρες Καβάλας (Καρατσομπάνης-Δασκαλάρας): Κελεμένη 5, Παναγιωτίδου 2, Κερασοβίτη 10(2), Τουρετζόγλου 4, Τζιαμπάζη, Κεσεσίδου 4, Τασελαρίδου 5, Σπανίδου, Γαϊτάνη 18(2), Δημητρακούδη, Μαραγκου 6, Αργυρού.

ΑΡΗΣ (Συρόπουλος): Κυρπιζλίδου 2, Τζιμορώτα, Τσιαρσιώτη, Τσαμπούρη 11(3), Κουμαντσιώτου 4, Παπαϊωάννου 13, Παπαχρήστου, Δροσούνη 2, Βλάχου 17, Νταουντάκη, Παρακεντέ, Μιχαηλίδου 24(5)”