Νέο σόου Ντόντσιτς με 35αρα και triple-double και νίκη των Μάβερικς επί των Ρόκετς

Ο Λούκα Ντόντσιτς συνέχισε απλώς εκεί που σταμάτησε πριν μερικές ημέρες κόντρα στους Νικς. Αυτή τη φορά δεν “έγραψε” triple-double με 60άρα , ωστόσο δεν χρειάστηκε κιόλας. Με τον Σλοβένο να δίνει νέο σόου, σημειώνοντας ακόμα ένα triple-double και να οδηγεί τους Μάβερικς στην νίκη με 129-114 επί των Ρόκετς.

Ο Ντόντσιτς δεν είχε πάλι αντίπαλο, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 35 πόντους, 12 ριμπάουντκαι 13 ασίστ, σε 34 λεπτά συμμετοχής, παίρνοντας από το χέρι του Ντάλας, που έφτασε ακόμα και στο +25, καθαρίζοντας το παιχνίδι από την τρίτη περίοδο.

Ο Κρίστιαν Γουντ με 21 πόντους και ο Ντουάιτ Πάουελ με 19 πόντους ακολούθησαν σε απόδοση τον Ντόντσιτς, με τον Τιμ Χάρνταγουεϊ να προσθέτει 18 πόντους (αλλά 5/14 σουτ).

Για τους Ρόκετς, ο Τζέιλεν Γκριν είχε 23 πόντους και ο Κέβιν Πόρτερ 17 πόντους (αλλά 4/12 σουτ).

Οι Σέλτικς και οι Κλίπερς έπαιξαν έναν αγώνα με ατμόσφαιρα playoffs. Στο τέλος, ήταν οι “Κέλτες” αυτοί που αποδείχθηκαν ανώτεροι, επικρατώντας με 116-110, σημειώνοντας την 4η σερί νίκη τους, καθαρίζοντας το παιχνίδι στο φινάλε από την γραμμή των βολών.

Οι Τζέισον Τέιτουμ και Τζέιλεν Μπράουν είχαν από 29 πόντους για τους νικητές, με τον Μάρκους Σμαρτ να προσθέτει 17 πόντους και τον Ντέρικ Γουάιτ 15 πόντους – και μία μεγάλη άμυνα στον Πολ Τζορτζ με το σκορ στο 113-110.

Για τους Κλίπερς, ο Κουάι Λέοναρντ είχε 26 πόντους, ο Πολ Τζορτζ 24 πόντους και ο Νόρμαν Πάουελ 19 πόντους.