Νίκησαν έστω και δύσκολα οι γυναίκες

Αν και έκανε τα εύκολα δύσκολα, η γυναικεία ομάδα χάντμπολ του Άρη επικράτησε του Φίλιππου Βέροιας σε ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε σε “θρίλερ” και ολοκλήρωσε με νίκη το 2012.

Όπως αναφέρει η επίσημη ιστοσελίδα του Ερασιτέχνη: “Το συγκρότημα του Γιώργου Γεώργαινα πραγματοποίησε μέτρια εμφάνιση και έκανε τα εύκολα δύσκολα στο τελευταίο παιχνίδι για το 2012. Ο ΑΡΗΣ ναι μεν κέρδισε το Φίλιππο Βέροιας με 27-26, αλλά η εικόνα του παιχνιδιού στο μεγαλύτερο κομμάτι του, δεν έδειχνε το “θρίλερ”, που θα ακολουθούσε στα τελευταία λεπτά.

Η ομάδα του ΑΡΗ ξεκίνησε άσχημα στο πρώτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να είναι διαρκώς πίσω στο σκορ, με δύο τέρματα(6-8). Στο 15ο λεπτό είχαμε την ισοφάριση και από εκείνο το σημείο, με σαφέστατη βελτίωση στην επίθεση, ο ΑΡΗΣ έκλεισε το ημίχρονο, προηγούμενος με 15-13. Η διαφορά των δύο ομάδων με το που ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, αυξανόταν συνεχώς, πρώτα στα 4 τέρματα(18-14) και μετά έφτασε στη μέγιστη τιμή της +7(23-16), στο 32ο λεπτό.

Κάπου εκεί, οι παίκτριες του ΑΡΗ, αδικαιολόγητα, κατέβασαν ρυθμούς και έδωσαν το δικαίωμα στις παίκτριες του Φιλίππου να πλησιάσουν σε απόσταση αναπνοής τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, στο ένα τέρμα, 26-25. Η ομάδα μας σκόραρε το τέρμα, που ουσιαστικά έδωσε τη νίκη στο τελευταίο λεπτό με τη Λάμπρου.

Ήταν το τελευταίο παιχνίδι για το 2012, αφού υπάρχει διακοπή ως τις 12/1.

ΑΣ ΑΡΗΣ – Φίλιππος Βέροιας  27 – 26

Δεκάλεπτα: 6-8, 11-10, 15-13, 21-16, 24-21, 27-26

Δίλεπτα: 3 – 1

Διαιτητές: Αναστασίου, Θεοδοσίου

Πέναλτι: 2/2, 6/8

ΑΡΗΣ (Γεώργαινας): Κώττα Ν. 4, Τσομπανίδου, Κώττα Ευαγ. 2, Λάμπρου 6, Καρσανίδου 3, Αργυροπούλου, Βογιατζή, Κοκτσίδου 7, Παπαδοπούλου 5, Mανιάκα, Γιουβαλάκη, Χαμοσφακίδου, Μπριάζα.