Νίκησε και προκρίθηκε το Μαρόκο στους “16” του Κόπα Άφρικα

Αν και δυσκολεύτηκε, το Μαρόκο επικράτησε με 2-0 των Νήσων Κομόρος στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής, έκανε το «2 στα 2» (είχε προηγηθεί το 1-0 επί της Γκάνας) κι έγινε η δεύτερη ομάδα -μετά το Καμερούν που φιλοξενεί τη διοργάνωση- που έκλεισε θέση στη φάση των «16».

Στο 16′ ο Αμαλάχ έδωσε προβάδισμα στο Μαρόκο, για να «σφραγίσει» τη νίκη της ομάδας του ο Ζακάρια Αμπουκλάλ της Αλκμάαρ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Στο 83′ ο Εν Νεσιρί δεν μπόρεσε να νικήσει σε εκτέλεση πέναλτι τον Μποϊνά.

Την ίδια ώρα το Μαλάουι πήρε την πρώτη του νίκη στη διοργάνωση -και μάλιστα με ανατροπή- επικρατώντας της Ζιμπάμπουε με 2-1. Η Ζιμπάμπουε προηγήθηκε στο 38′ με τον Βαντί, όμως δύο γκολ του Εμχανγκό στο 43′ και στο 58′, χάρισαν το πολύτιμο τρίποντο στο Μαλάουι που έβαλε τις βάσεις για την πρόκρισή του στους «16».