Νίκησε κι έκανε βήμα παραμονής ο Απόλλων Πάτρας (72-62) το Λαύριο (video)

Αποφασιστικό βήμα παραμονής έκανε ο Απόλλων στην Πάτρα, μετά τη νίκη του με 72-62 επί του Λαυρίου, σε εξ αναβολή αναμέτρηση της 17ης αγωνιστικής στην Α1 Ανδρών/Basket League.

Οι Αχαιοί μετέτρεψαν την αναμέτρηση σε παράσταση για ένα ρόλο, βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 6-12, ενώ έβαλαν σε… μπελάδες το Λαύριο, το οποίο με ρεκόρ 7-11 βλέπει την 8η θέση και τη συμμετοχή του στα πλέι οφ να απειλείται.

Ο Απόλλων Πατρών αιφνιδίασε από το πρώτο τζάμπολ το Λαύριο και στο 3΄ προηγήθηκε με 10-0, βάζοντας με το… καλημέρα τους φιλοξενούμενους σε μειονεκτική θέση. Με 50% στα τρίποντα και έλεγχο των ριμπάουντ, οι γηπεδούχοι όχι μόνο δεν απειλήθηκαν, αλλά έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +13 (25-12). Χωρίς διάθεση για… ντέρμπι, οι Αχαιοί ήλεγξαν τον αγώνα και στη δεύτερη περίοδο εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +18 στο τέλος του ημιχρόνου (41-23).
Στην επανάληψη και με το Λαύριο να μην μπορεί να αντιδράσει, απόρροια των απογοητευτικών ποσοστών ευστοχίας του, ο αγώνας δεν έκρυβε ανατροπές, με τους Αχαιούς να κλείνουν την τρίτη περίοδο με το μη αναστρέψιμο +20 (64-44). Στον… επίλογο της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, μείωσαν στους 10 πόντους, αλλά μέχρι εκεί…

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Σίμονς με 20 πόντους και 6 ασίστ, ενώ πολύτιμος ήταν και ο Τσαλμπούρης με νταμπλ νταμπλ σε πόντους (14) και ριμπάουντ (10). Από το Λαύριο ξεχώρισε ο Σάβατζ με 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 25-12, 41-23, 64-44, 72-62.