Νίκη με ανατροπή για τον Άρη, 3-2 τον Εθνικό και δεύτερη φετινή νίκη!

Ο Άρης, αν και βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, καθώς έχανε με 0-1, αλλά και 1-2, εντούτοις, κατάφερε ν΄ ανακάμψει και να πάρει ένα σπουδαίο δίποντο σήμερα στη Μίκρα απέναντι στον μέχρι πρότινος αήττητο Εθνικό Αλεξανδρούπολης, νικώντας τον με 3-2 σετ!

Το 1ο και το 3ο σετ ήταν πανομοιότυπα, με τους φιλοξενούμενους να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και να ξεφεύγουν μετά τον 10ο πόντο στο σκοράρισμα. Αντίστοιχα, οι παίκτες του Μέλκα έκαναν το ίδιο στο 2ο και στο 4ο σετ, με αποτέλεσμα το ματς να οδηγηθεί στο τάι-μπρέικ.

Εκεί οι γηπεδούχοι έδειξαν ότι το ήθελαν περισσότερο, προηγήθηκαν με 6-3 και 12-10, ενώ ακόμα και όταν ένιωθαν καυτή την ανάσα των Εβριτών (13-12), βρήκαν την ψυχραιμία και έκαναν το 15-12.

Τα σετ: 19-25, 25-18, 22-25, 25-16, 15-12.

ΑΡΗΣ: Κυριακίδης 16, Γκιρτζίκης 10, Χαριτωνίδης 4, Ανδρεάδης 12, Σωτηρίου 6, Τζελάτη 22, Μπαμπαλιούτας (λ-88%) / Μούχλιας 4, Παπασταματατάτος, Κουτσονίκας.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Δαλακούρας Κ.7, Σούλαγιτς 21, Τουραγιάνιν 11, Κασαμπαλής 3, Κιόσης 14, Δαλακούρας Αν.9, Καρύδης (λ-93%) / Βλαχόπουλος.