Νίκη με πέναλτι για τη Βιγιαρεάλ

Η Βιγιαρεάλ χρειάστηκε δύο πέναλτι στις καθυστερήσεις, για να νικήσει τον φαινομενικά… ανίκητο Πάουλο Γκασανίγκα και να ξεπεράσει με 1-0 το εμπόδιο της Τζιρόνα, σε αναμέτρηση για τη 18η αγωνιστική της La Liga.

Το «κίτρινο υποβρύχιο» έχασε σωρεία ευκαιριών, έπαιζε και με αριθμητικό πλεονέκτημα από το 79΄, μετά την αποβολή του Μπουένο, αλλά ο Αργεντινός τερματοφύλακας των Καταλανών είχε «κατεβάσει ρολά», με αποκορύφωμα την απόκρουσή του στο πέναλτι του Χεράρδ Μορένο, στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, όμως, οι γηπεδούχοι κέρδισαν νέο πέναλτι και αυτή τη φορά ο Παρέχο δεν λάθεψε και χάρισε στο 101΄ (!) τη νίκη στη Βιγιαρεάλ, η οποία παραμένει ισόβαθμη με την Ατλέτικο στην τέταρτη θέ