Νίκη με 42 πόντους για την Ούνιξ Καζάν του Πρίφτη

Εύκολο μεσημέρι στην Λευκορωσία είχε η Ούνιξ Καζάν, η οποία ισοπέδωσε την Τσμόκι Μινσκ (57-99), δεχόμενη μόλις τρεις πόντους στην πρώτη περίοδο!

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη άφησε πίσω την εκτός έδρας ήττα από την Νίζνι Νόβγκοροντ και συνεχίζει το κυνήγι της δεύτερης θέσης και της Χίμκι η οποία προηγείται με μία νίκη διαφορά.

Το παιχνίδι ήταν μονόλογος των γηπεδούχων από το πρώτο δεκάλεπτο όταν η Ούνιξ δέχτηκε μόλις τρεις πόντους (3-21) και τελικά πήρε άνετη νίκη για να ανέβει στο 12-3. Πρώτος σκόρερ της Ούνικς ο Σελεκέτο με 18 πόντους, ενώ 16 πόντους κατέγραψε ο Πονκρασόφ.

Κορυφαίος για την Τσμόκι (2-13) ο Ζήσης Σαρικόπουλος που σε 31:48 λεπτά πέτυχε 16 πόντους (7/9διπ., 2/3βολ.) μαζεύοντας και 9 ριμπάουντ.