Νίκη “οδηγός” (84-78) για όλη τη χρονιά! Αρχίζει να γίνεται… Άρης!

Ο Άρης παρέμεινε αήττητος στο Τσάμπιονς Λιγκ, πετυχαίνοντας μια πολύ σπουδαία νίκη επί της Μπάνβιτ με σκορ 84-78, νίκη που μπορεί να γίνει οδηγός για την συνέχεια της χρονιάς.

Ο Άρης δεν είχε ενέργεια και ένταση στην άμυνά του, δέχθηκε πολύ εύκολα πόντους από την Μπάνβιτ, η οποία με τον Θίοντορ έλεγξε τον ρυθμό του αγώνα στο ξεκίνημά του. Προηγήθηκε με 4-10 (5’) και 7-16 (6’) με συνεχόμενα τρίποντα από Μούριτς και Όρελικ και έφτασε στο +10 (8-18) με βολές του Βίντμαρ, που κυριάρχησε στην ρακέτα (χρέωσε και με δύο φάουλ τον Μπάκνερ στα πρώτα τρία λεπτά…). Η διαφορά έφτασε και στους 12 πόντους για την τουρκική ομάδα (10-22 στο 9’) και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 15-24 με τους κίτρινους να έχουν πάρα πολλά προβλήματα και στα δύο μισά του γηπέδου.

Μια… άλλη ομάδα παρουσιάστηκε στο παρκέ στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Ο Άρης εκμεταλλεύτηκε την απουσία του Θίοντορ, πίεσε και δημιούργησε προβλήματα στην Μπάνβιτ και με πρωταγωνιστές τους Τζένκινς και Γιάνκοβιτς μείωσε σε 22-24 (12’) αναγκάζοντας τον Φιλιπόφσκι να καλέσει τάιμ άουτ. Το σερί του Άρη έφτασε στο 13-0 και οι κίτρινοι προηγήθηκαν με 28-24 (14’), κρατώντας χωρίς καλάθι την Μπάνβιτ για πέντε λεπτά με πρωταγωνιστές τους Γιάνκοβιτς και Μούρτο, ο οποίος έπαιξε εξαιρετική άμυνα πάνω στον Θίοντορ.

Ο Τσάπελ με προσωπικές ενέργειες μείωσε σε 30-29 (15’) και μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου το προβάδισμα άλλαζε χέρια, η ουσία ήταν ωστόσο ότι οι κίτρινοι είχαν μπει στο παιχνίδι, έστω κι αν βρίσκονταν πίσω με 36-38 στην ανάπαυλα.

Το παιχνίδι ανέβασε ποιότητα και ένταση στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι κίτρινοι με πρωταγωνιστές τους Γιάνκοβιτς και Μαρμπλ προηγήθηκαν με 41-38, 43-40 και 45-42, η Μπάνβιτ είχε απαντήσεις με τους Τσάπελ και Θίοντορ, όμως ο Τζένκινς στο 25’ έγραψε με καλάθι και φάουλ το 50-47. Ο Γιάνκοβιτς με τρίποντο έδωσε προβάδισμα 4 πόντων στον Άρη (56-52 στο 27’), αλλά ο Μουτάφ απάντησε με πέντε σερί πόντους για το 56-57 (28’). Το δεκάλεπτο έκλεισε με τρίποντο του Θίοντορ που έγραψε το 60-61 και όλα θα κρίνονταν στην τελευταία περίοδο…

Η Μπάνβιτ με τρίποντο του Θίοντορ και καλάθι-φάουλ του Όρελικ ξέφυγε με 60-67 (31’), ο Άρης με 7 σερί πόντους του Κάμινγκς μείωσε στο καλάθι (67-69), αλλά ο Θίοντορ είχε ζεσταθεί (67-71 στο 33’). Οι κίτρινοι απάντησαν άμεσα με βολές του Ντραγκίσεβιτς και κάρφωμα του Μαρμπλ στον αιφνιδιασμό, ισοφαρίζοντας 71-71 (35’). Το σερί του Άρη έφτασε στο 9-0 και το σκορ έγινε 76-71 (3.26), αλλά ο Τσάπελ με χέρι πάνω του ευστόχησε σε τρίποντο για το 76-74 (3.10). Η Μπάνβιτ προσπέρασε με τον Τσάπελ (77-78, 2.16), αλλά ο Άρης απάντησε με Κάμινγκς και Μπάκνερ και προηγήθηκε με 81-78 (1.18). Ο Τσάπελ αστόχησε σε τρίποντο, οι κίτρινοι έβγαλαν καλή άμυνα με τον Κάμινγκς πάνω στον Θίοντορ, πήραν την κατοχή (23,7’’) και ο Κάμινγκς με 3/4 βολές στο φινάλε έγραψε το τελικό 84-78.

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 36-38, 60-61, 84-78.

ΑΡΗΣ: Μαρμπλ 13 (2/4β., 4/8δπ., 1/4τρ., 5ρ., 2ασ.), Ξανθόπουλος, Φλιώνης, Τσαϊρέλης 4, Τζένκινς 11 (1/1β., 2/3δπ., 2/4τρ., 2ασ.), Κάμινγκς 16 (7/10β., 3/8δπ., 1/1τρ.), Ζάρας, Μούρτος 6 (3/3δπ.), Σίμτσακ, Μπάκνερ 10 (5/6δπ., 4ρ.), Γιάνκοβιτς 19 (5/6β., 4/8δπ., 2/3τρ., 10ρ., 3κλ.), Ντραγκίσεβιτς 5 (3ασ.).

ΜΠΑΝΒΙΤ: Μούριτς 12 (2), Κούλιγκ 3, Όρελικ 8 (1), Μουτλού, Βίντμαρ 12 (7ρ.), Τσάπελ 15 (3/4δπ., 3/6τρ.), Μουτάφ 12 (3/6δπ., 2/5τρ.), Θίοντορ 16 (4/4β., 3/9δπ.., 2/7τρ., 6ρ., 9ασ.)