Νίκη – πρόκριση για τον ΑΠΟΕΛ, αποκλεισμός για τον Άρη Λεμεσού

Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε της Μπότεφ Πλόβντιφ με 2-0 και πήρε την πρόκριση για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Conference League, όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Όσιγιεκ-Κιζιλζαρ.

Μετά το 0-0 του πρώτου ματς οι «γαλαζοκίτρινοι» ήξεραν πολύ καλά πως έπρεπε να κερδίσουν για να περάσουν, παίζοντας επιθετικά από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ωστόσο, η Μπότεφ ήταν εκείνη που έχασε την πρώτη ευκαιρία με ένα στημένο, αλλά στη συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ πήρε την πρωτοβουλία και δεν την ξαναέχασε. Στο 15’ και μετά από φάση διαρκείας ο Ντάλσιο δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα προς την εστία από πλεονεκτική θέση, ενώ στο 26’ ο Τοκού σπατάλησε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του ματς, πλασάροντας άστοχα.

Στο 34’ μια κεφαλιά του Ηλία έφυγε ελάχιστα έξω, ενώ ο ίδιος ήταν που έχασε διπλή ευκαιρία δύο λεπτά μετά, με τους Χάνκιτς και Πούντσετς να σώζουν τους φιλοξενούμενους. Τελικά, το γκολ για τους Κύπριους ήρθε στο 45’+1’ με το μακρινό σουτ του Τσεπάκ να κοντράρει και να καταλήγει στα δίχτυα.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι επιθετικοί ψάχνοντας το δεύτερο γκολ, η Μπότεφ έχασε ευκαιρία για την ισοφάριση στο 78’ με σουτ του Σέκουλιτς, αλλά ο ΑΠΟΕΛ κλείδωσε την πρόκριση στο 90’+3’, με τον Εφραίμ να διαμορφώνει το τελικό 2-0 με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Από την άλλη, ο Άρης Λεμεσού δεν κατάφερε να υπερασπιστεί το υπέρ του 2-0 με το οποίο είχε επικρατήσει της Νέφτσι Μπακού στο πρώτο ματς, χάνοντας με 3-0 στην πρωτεύουσα του Αζερμπαϊτζάν και μένοντας εκτός συνέχειας.

Ο Ντονιό άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 38’, πριν οι Σιλβέστρ (57’) και Σαιέφ (62’) ολοκληρώσουν τη μεγάλη ανατροπή για τη Νέφτσι. Στο 83’ ο Μπράουν αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και έκανε ακόμα πιο δύσκολα τα πράγματα για την ομάδα του Άρη, η οποία δεν κατάφερε να σκοράρει για να στείλει το ματς στην παράταση.