Νίκη, πρόκριση στο Βουκουρέστι (77-67) και τώρα η πρωτιά στο Παλέ!

Νίκη, πρόκριση και τώρα πρωτιά! Ο Άρης πέτυχε την δεύτερη εκτός έδρας νίκη του στους ομίλους του Γιούροκαπ, κέρδισε μέσα στο Βουκουρέστι την Στεάουα με σκορ 77-67 και πλέον επιστρέφει στην Θεσσαλονίκη για να παίξει για την πρώτη θέση με αντίπαλο την Μπάνβιτ!

Οι παίκτες του Άρη δεν ήταν ενημερωμένοι για τον αγώνα στο Καζάν. Μπήκαν στο παρκέ σα να παίζουν τελικό και κυριάρχησαν από το πρώτο λεπτό. Προηγήθηκαν με 2-8 (3’) και 6-15 (8’), έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +10 (8-18) με κλέψιμο του Ξανθόπουλου στον Ράσιτς και λέι απ στον αιφνιδιασμό και έδειχναν στο παρκέ πόσο πολύ ήθελαν αυτό το παιχνίδι.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στη δεύτερη περίοδο, παρότι η Στεάουα προσπάθησε να αντιδράσει κυρίως με τον Έιμις. Μείωσε σε 16-23 (13’) και 20-25 (15’) με τον Νικοάρα, αλλά ο Άρης απάντησε άμεσα με σερί 7-0 και ξέφυγε με 20-32 (18’) για να πάει στα αποδυτήρια με το 29-39, έχοντας επιβάλλει πλήρως το δικό του παιχνίδι στην Σάλα Πολιβαλέντα.

Το τρίτο δεκάλεπτο δεν ήταν καλό για τον Άρη αμυντικά, ειδικά μετά το 25’ όταν η Στεάουα έκανε την αντεπίθεσή της με τρίποντα από Μαρίνοβιτς και Πάουλ και την πολύ καλή παρουσία των Έιμις και Νικοάρα. Στο 25’ το σκορ ήταν 36-47, όμως οι Ρουμάνοι έφτασαν σε απόσταση βολής με το τέλος του δεκαλέπτου, μειώνοντας σε 51-54.

Τσούπκοβιτς και Μακ Νιλ έδωσαν ανάσες στον Άρη στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου (51-58 στο 32’), ενώ ο Αμερικανός με 1/2 βολές και τρίποντο έδωσε διαφορά 10 πόντων και πάλι στον Άρη (56-66, 4.41 πριν το τέλος). Ο ίδιος με βολές (3.44) έγραψε το 58-68 και οδηγούσε τους κίτρινους, όμως η Στεάουα δεν τα παράτησε. Μόλις 1.02 πριν το τέλος ο Κούπερ μείωσε στους 4 πόντους (67-71), αναγκάζοντας τον Πρίφτη να πάρει τάιμ άουτ, ενώ στην ίδια φάση τραυματίστηκε και αποχώρησε ο Σλάβεν Τσούπκοβιτς.

Το παιχνίδι καθάρισε ο Οκάρο Γουάιτ με τρίποντο στα 44’’ σε μια “σκοτωμένη” επίθεση και έγραψε το 67-74, ενώ ο Μακ Νιλ με νέο τρίποντο στα 16’’ έγραψε το τελικό 67-77.

Τα δεκάλεπτα: 8-18, 29-39, 51-54, 67-77.

ΣΤΕΑΟΥΑ: Παούλ 8 (2), Έιμις 12, Νικοάρα 10, Λι 2, Ράσιτς 7 (1), Κούπερ 6, Ικόβλεφ 8 (2), Μαρίνοβιτς 14 (4).

ΑΡΗΣ: Ξανθόπουλος 2 (2ασ.), Πελεκάνος 3 (1), Τσούπκοβιτς 8 (3ρ.), Γουάιτ 16 (12ρ.), Γουότερς 8 (6ασ.), Ζάρας, Χάγκινς 11 (7ρ.), Κοέν 4, Μούρτος 4, Μακ Νιλ 21 (2).