Χωρίς κατηγορία

Νίκη-πρόκριση του Άρη για το βόλεϊ ανδρών στη Φλώρινα

Η ομάδα Βόλεϊ Ανδρών του Άρη αν και βρισκόταν πίσω με 2-0, κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να επικρατήσει με 3-2 σετ επί του Ήφαιστου Φλώρινας στον εκτός έδρας νοκ άουτ αγώνα για τη Β’ Φάση του Κυπέλλου.

Όπως αναφέρει ο κιτρινόμαυρος σύλλογος:

“Στο πρώτο σετ, οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα τεσσάρων πόντων (9-5) το οποίο διατήρησαν μέχρι του σετ και το κατέκτησαν με 25-22. Παρεμφερής ήταν η εικόνα και στο δεύτερο σετ με τον Ήφαιστο Φλώρινας να «μπαίνει» πιο δυνατά και με τον ΑΡΗ να μην μπορεί να αντιδράσει και να χάνει το σετ με 25-18.

Στο τρίτο σετ ο ΑΡΗΣ «έβγαλε» αντίδραση, προηγήθηκε γρήγορα στο σκορ και παρά την πίεση του Ηφαίστου, δεν έχασε τη συγκέντρωσή του και κέρδισε το τρίτο σετ με 23-25. Στο τέταρτο σετ, οι «κιτρινόμαυροι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, αποφασισμένοι για την ανατροπή και πήραν το προβάδισμα με 11-14. Χωρίς να απειληθούν ιδιαίτερα, ο ΑΡΗΣ κέρδισε και το δεύτερο σετ με 18-25. Στο τάι μπρέικ, ο ΑΡΗΣ έκανε το 3-6, ωστόσο οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 7-7. Παρ’ όλα αυτά, οι «κιτρινόμαυροι» γρήγορα ξαναπήραν το προβάδισμα, κάνοντας το 7-10 και κατ’ επέκταση επικράτησαν και με 11-15 και πήραν την πρόκριση.
*Επικεφαλής της αποστολής του ΑΡΗ στη Φλώρινα ήταν το μέλος του Δ.Σ. του Α.Σ., Θωμάς Νικολός.

Τα σετ: 2-3 (25-22, 25-18, 23-25, 18-25, 11-15)”.