Νίκη – πρόκριση (90-64) του Άρη στην Τιφλίδα με περίπατο!

Ο Άρης έπαιξε σαν Άρης, η Διναμό ήταν αδύναμη αντίπαλος, αλλά η σοβαρότητα και η προσήλωση των κίτρινων τους έστειλε από σήμερα στον β’ προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ. Η νίκη μέσα στην Τιφλίδα με 90-64 φανερώνει την διαφορά ποιότητας των δύο ομάδων και την πολύ καλή απόδοση του Άρη.

Stoiximan.gr: Το παιχνίδι σου καλύτερο με επιλογές για Σκόρερ, Κάρτες & Κόρνερ σε κάθε αγώνα του Άρη

Πίεση παντού και εξαιρετικό ξεκίνημα

Ο Άρης ξεκίνησε ιδανικά τον αγώνα στην Τιφλίδα. Με πίεση από όλους τους παίκτες σε όλο το γήπεδο, κατάφερε να αποσυντονίσει πλήρως την Διναμό και πολύ γρήγορα προηγήθηκε με 7-0 και 11-2. Ο Βαγγέλης Αγγέλου επέλεξε να ξεκινήσει τον αγώνα με την πιο έμπειρη περιφερειακή τριάδα του (Βεργίνης, Μποχωρίδης, Μπελ) ώστε να ελέγξει τον ρυθμό και το κατάφερε.

Επί της ουσίας οι κίτρινοι ουδέποτε απειλήθηκαν από τη Διναμό, διότι δεν έδωσαν δικαιώματα. Οι γηπεδούχοι έκαναν 7 λάθη στο πρώτο δεκάλεπτο και είχαν μόλις 3/10 σουτ (αλλά 8/12 βολές), ενώ ο Άρης ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο με 7/9 δίποντα, αλλά 1/8 τρίποντα.

Αγγέλου και Νταλό έδωσαν λύσεις ερχόμενοι από τον πάγκο για να διατηρήσουν την διαφορά του Άρη σε επίπεδα ασφαλείας. Στο 8’ το σκορ ήταν 8-16 και στο τελευταίο λεπτό οι κίτρινοι προηγήθηκαν με 13-22 και 15-24 (10’).

Σούπερ Νταλό και +12

Το δεύτερο δεκάλεπτο είχε έναν πρωταγωνιστή για τον Άρη και αυτός ήταν ο Μπορίς Νταλό. Όχι μόνο γιατί πέτυχε κρίσιμα καλάθια, αλλά γιατί ήταν… παντού σε άμυνα και επίθεση. Οι κίτρινοι με τον Γάλλο και τον Μποχωρίδη κατάφεραν να ξεφύγουν και με 17 πόντους διαφορά, όταν το σκορ έγινε 19-36 στο 13’, ενώ με τρίποντο του Νταλό στο 18’ το σκορ έγινε 28-45 και έκλεισαν το ημίχρονο στο +12 (35-47), διότι οι Γεωργιανοί βρήκαν δύο ελεύθερα σουτ και μείωσαν, χωρίς αυτό πάντως να αλλάξει την εικόνα του παιχνιδιού και να αλλοιώσει την πλήρη κυριαρχία του Άρη, που έκανε ότι ήθελε στο παρκέ.

Το σημαντικό είναι ότι οι κίτρινοι ολοκλήρωσαν το πρώτο μέρος με 11/13 βολές (5/6 ο ΜακΓκι), είχαν 12/18 δίποντα κι αν δεν έκαναν 9 λάθη η διαφορά θα ήταν ακόμα μεγαλύτερη.

Η ώρα του Τζόουνς στο τρίτο δεκάλεπτο

Ο Λάκι Τζόουνς ήταν αυτός που έδωσε τον ρυθμό στον Άρη στην τρίτη περίοδο. Ο Αμερικανός με 9 πόντους σε αυτό το διάστημα, αλλά και με καλές άμυνες, οδήγησε τον Άρη στην διατήρηση της υπέρ του διαφοράς. Οι κίτρινοι προηγήθηκαν με 37-55 στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου και αντέδρασαν σωστά όταν η Διναμό μείωσαν σε 43-55. Έπαιξαν άμυνα, έτρεξαν στο ανοικτό γήπεδο και βρήκαν εύκολα καλάθια για να προηγηθούν και πάλι με 45-61 (28’). Τότε χρειάστηκαν και δύο τρίποντες “βόμβες” του Ραμόν Χάρις για να κλείσει ο Άρης την περίοδο στο 48-67 και να απλοποιήσει την κατάσταση για την υπόθεση νίκη.

Τυπική διαδικασία η τέταρτη περίοδος

Χωρίς να σταματήσουν να πιέζουν την Διναμό, οι παίκτες του Αγγέλου έκαναν ακόμα πιο εύκολη τη ζωή τους στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκάλεπτου, όταν με καλάθια από Μποχωρίδη, Χάρις και Κάιζερ ξέφυγαν με 74-51 (32’). Τα πάντα είχαν κριθεί και για τη νίκη και για την πρόκριση, αλλά το ζητούμενο για τον Αγγέλου ήταν να μπορέσει να δώσει ρυθμό σε όλους τους παίκτες του και ενόψει της ρεβάνς, αλλά και των αγώνων στον δεύτερο προκριματικό γύρο. Αυτό και έγινε καθώς στα μέσα του δεκαλέπτου το σκορ έγινε 80-51 και κάπως έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 90-64.

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 35-47, 48-67, 64-90.

ΔΙΝΑΜΟ ΤΙΦΛΙΔΑΣ: Ντάουελ 9 (4ασ.), Μπούμπαλο 7 (7ρ., 3ασ.), Μποκολισβίλι 3 (5ρ.), Ρεβαζασβίλι, Σουπσάιρ 9 (3/4τρ.), Γκρντελίντζε 7, Μιρζιασβίλι, Τσοτσούα 7 (1), Μπερισβίλι 9 (1), Μακ 9 (3ρ.), ΜακΓκόγκι 4.

ΑΡΗΣ: Κάιζερ 6 (8ρ., 2κοψ.), Φλιώνης 3 (1), Χρηστίδης 2, Σλαφτσάκης 2 (5ρ., 2ασ.), Αγγέλου 7 (2/4τρ.), Τζόουνς 11 (4ρ., 2ασ.), Βεργίνης 2, Μποχωρίδης 18 (5/5β., 2/2δπ., 3/7τρ., 4ασ., 3κλ.), Μπελ 10 (2/3δπ., 2/5τρ.), Νταλό 12 (2/2β., 2/5δπ., 2/3τρ., 4ρ., 5ασ.), ΜακΓκι 9 (5/6β., 2/4δπ., 5ρ., 2ασ.), Χάρις 8 (1/2δπ., 2/4τρ., 3ρ., 2ασ.).