Νίκη στα Ιλίσια και 4η θέση για τις γυναίκες του Άρη

Η ομάδα Βόλεϊ Γυναικών του Άρη κέρδισε τον Ηλυσιακό με 1-3 σετ, στην αυλαία της κανονικής περιόδου της Volley League.

Με την καθαρή νίκη, σε συνδυασμό με την ήττα της ΑΕΚ από τον Ολυμπιακό με 3-0 σετ και παρά το 0-3 της Θήρας στον Εύοσμο, ο Άρης έφτασε τους 57 βαθμούς και κατέκτησε την 4η θέση, μαζί και το πλεονέκτημα της έδρας στον πρώτο γύρο των πλέι οφ, όπου θα αντιμετωπίσει τον ΑΟ Θήρας.

Ο Άρης δεν ξεκίνησε καλά τον αγώνα με αποτέλεσμα ο Ηλυσιακός να προηγείται μέχρι τα μισά του πρώτου σετ. Στην πορεία οι αθλήτριες του Άρη γύρισαν την εις βάρος τους κατάσταση, ισοφαρίζοντας σε 18-18 και τελικά το αποτέλεσμα κρίθηκε στις λεπτομέρειες με τον Ηλυσιακό να κατακτά το πρώτο σετ με 25-23.

Στο δεύτερο σετ ο Άρης μπήκε πλήρως συγκεντρωμένος και αποφασισμένος, πήρε γρήγορα διαφορά πόντων και οδηγήθηκε εύκολα στην κατάκτηση του σετ με 25-19.

Οι αθλήτριες του Άρη συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο τρίτο σετ, κάνοντας πολύ γρήγορα το 3-8, διαφορά πέντε πόντων, την οποία διατήρησαν μέχρι το τέλος του σετ και έκαναν το 2-1 (19-25).

Το τέταρτο και τελευταίο σετ ήταν παράσταση για έναν ρόλο, με τον Άρη να μην αφήνει περιθώρια στις γηπεδούχους και να οδηγείται εύκολα στην κατάκτηση του τέταρτου σετ (8-25), φεύγοντας με το «διπλό» και κατακτώντας την 4η θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Τα σετ: 1-3 (25-23, 19-25, 19-25, 10-25).

*Οι πόντοι του ΑΡΗ προήλθαν από 12 άσσους, 54 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων, ενώ του Ηλυσιακού προήλθαν από 6 άσσους, 44 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 19 λάθη του ΑΡΗ.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ (Νίκος Κωστακόπουλος): Λεγκρός 6 (4/13 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ζίγκα 9 (7/11 επ., 2 άσσοι), Στίβερς 17 (15/36 επ., 2 ασσοι, 50% υπ.-27% άριστες), Μορένο 8 (7/18 επ., 1 άσσος, 70%υπ. – 60% άριστες), Μερκούρη 5 (3/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σωτηρίου 7 (6/17 επ., 1 μπλόκ, 43% υπ.-24% άριστες) / Λεωνίδου (λ, 67% υπ.-44% άριστες), Παυλέα (λ), Σύλλα, Τζαλαλή 2 (2/6 επ.).
ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Κιουτσιούκη 8 (4/10 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μυλωνά, Μερκάδο 21 (18/35 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σουάν 15 (12/23 επ., 3 άσσοι, 69% υπ. – 38% άριστες), Έβανς 23 (19/34 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 65% υπ. – 40% άριστες), Δρακουλίδου 6 (1/1 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ) / Κουρτίδου (λ, 50% υπ. – 14% άριστες), Καμπούρη (λ), Γαϊτανίδου, Λάππα 5 (1 άσσος, 4 μπλοκ).