Νίκη-τίτλου στο Παρίσι η Λιλ (video)

Μεγάλη νίκη-τίτλου πέτυχε σήμερα στο Παρίσι η Λιλ, επικρατώντας, στο ντέρμπι κορυφής για την 31η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος, της Παρί Σεν Ζερμέν με 1-0. Οι φιλοξενούμενοι έφθασαν στη μεγάλη αυτή νίκη με το γκολ του Τζόναθαν Ντέιβιντ στο 20ο λεπτό του αγώνα στο «Παρκ ντε Πρενς», και είναι πλέον μόνοι πρώτοι στην κορυφή της βαθμολογίας.

Στα τελευταία λεπτά οι δύο ομάδες έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής των Νεϊμάρ (90′) και Ντιαλό (90’+).

Νωρίτερα, και η Μονακό παραμένει στη διεκδίκηση του φετινού τίτλου, αφού νίκησε εύκολα, στην έδρα της τη Μετζ με 4-0. Οι «μονεγάσκοι» του Νίκο Κόβατς, που έχει αναμορφώσει φέτος την ομάδα του πριγκιπάτου, πήραν τη νίκη με τα γκολ των Σεσκ Φάμπρεγας (50′ πεν.), Κέβιν Φόλαντ (52′) και Μπεν Γιεντέρ (77′, 89′ πεν.). Συνοπτικά τα αποτελέσματα και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Μονακό-Μετζ           4-0

(50′ πεν. Φάμπρεγας, 52′ Φόλαντ, 77′, 89′ πεν. Μπεν Γιεντέρ)

Παρί Σεν Ζερμέν-Λιλ   0-1