Νίκη τετράδας για τη Ράγιο

Η Ράγιο Βαγιεκάνο επικράτησε με 2-0 της Αλαβές εντός έδρας, ανέβηκε στην 4η θέση και έβαλε σε… μπελάδες τους φιλοξενούμενους.

Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε τη χρονιά η Ράγιο Βαγιεκάνο. Η ομάδα Ιραόλα δε δυσκολεύτηκε καθόλου κόντρα στην Αλαβές και μετά την ήττα από την Βιγιαρεάλ επέστρεψε στις νίκες με άνεση. Μόλις σε επτά λεπτά οι γηπεδούχοι, πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων και ουσιαστικά εξασφάλισαν το τρίποντο αφού οι φιλοξενούμενοι δεν δημιούργησαν προβλήματα στον Ντιμιτριέφσκι.

Στο 19ο λεπτό ο Γκουαρντιόλα έκανε το 1-0, ενώ ο Κατένια πέτυχε το 2-0 επτά λεπτά μετά. Η ομάδα από το Βαγιέκας είχε ευκαιρίες να πετύχει περισσότερα τέρματα αλλά έπεσε πάνω τόσο στον Πατσέκο που κράτησε το σκορ στο 2-0 αλλά και τα δοκάρια. Έτσι, η Ράγιο ανέβηκε τέταρτη με 2 παιχνίδια περισσότερα από την Ατλέτικο, ενώ η Αλαβές είναι 17η μόλις στο +3 από την 19η Χετάφε.