Νίκη της ΑΕΚ επί της Καρδίτσας

Η ΑΕΚ μετά τη βαριά ήττα από τον ΠΑΟΚ (113-75) απάντησε με μία πολύ καλή εμφάνιση κόντρα στην Καρδίτσα, την οποία νίκησε με σκορ 90-68 στο πλαίσιο του τουρνουά «Μαυροσκούφεια».

Η Ένωση είχε τον έλεγχο από την πρώτη περίοδο, όταν και σκόραρε 31 πόντους και πήρε διψήφιο προβάδισμα. Ακολούθησαν οι 27 πόντοι της δεύτερης περιόδου, με την ΑΕΚ να βάζει… σχεδόν 60 στο απίθανο πρώτο της ημίχρονο!

Από εκεί και πέρα, ο Πλάθα έκανε δοκιμές και ο ρυθμός έπεσε, με τους «κιτρινόμαυρους» πάντως να δείχνουν την επιθετική τους ποιήτητα, πετυχαίνοντας 13/25 τρίποντα!

Kορυφαίος των νικητών και πρώτος σκόρερ ήταν ο Εμφιόντου Καμπενγκέλε με 16 πόντους, όσους πέτυχε και ο Τζόρνταν ΜακΡέι. Από τους υπόλοιπους, ξεχώρισαν οι Τσέισον Ραντλ (13π.), Μιντάουγκας Κουζμίνσκας (15π.) και Όμηρος Νετζήπογλου (10π.). Για τους Θεσσαλούς, 13 πόντους πέτυχε ο Καμπερίδης.

Τα δεκάλεπτα: 31-18, 58-33, 72-47, 90-68