Νίκη της ΑΕΚ (84-67) επί του Λαυρίου (video)

Τη δεύτερη εκτός έδρας νίκη της σε ισάριθμες αναμετρήσεις, πανηγύρισε η ΑΕΚ στο Λαύριο, επικρατώντας με 84-67 της ομάδας του Χρήστου Σερέλη, για την 5η αγωνιστική της Α1 Ανδρών/Basket League, παραμένοντας με ρεκόρ 4-1 στα υψηλά πατώματα της βαθμολογίας και υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους στην πέμπτη ήττα τους.

Η ΑΕΚ πήρε το προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, συντηρώντας μία μικρή διαφορά μέχρι το 30΄ (54-58), όταν και αποφάσισε να αφήσει πίσω να νεκρά διαστήματα – που δεν της στοίχισαν- και να τελειώσει το παιχνίδι.

Βρίσκοντας ρυθμό στην επίθεση μέσα από την άμυνα της, η Ένωση απάντησε με επιμέρους σκορ 9-26 (!) στο τέταρτο δεκάλεπτο, γράφοντας το 63-84 στο 37΄ και εξασφαλίζοντας μία μη αναστρέψιμη διαφορά.

Ο Κάμερον ΜακΓκριφ οδήγησε την επίθεση των νικητών με 17 πόντους, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Κένι Γουίλιαμς (15π.), Αλεξάντερ Μάντσεν (15π.). Ρεσιτάλ δημιουργίας από τον Βασίλη Ξανθόπουλο με 11 ασίστ! Από το Λαύριο των χαμηλών ποσοστών ευστοχίας (39% εντός πεδιάς, 14/28 βολές) και των 17 λαθών, προσπάθησε ο Αρ Τζέι Κόουλ με 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 33-39, 54-58, 67-84.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Φλαγκ 7, Κόουλ 18 (1), Νικολαΐδης Αλ. 15 (2), Ντέιβις 11 (1), Γερομιχαλός 8, Γκρέι 4, Νικολαΐδης Απ. 1, Ντούραμ 2, Πιλάβιος 1, Σπρίντζιος, Κουάθ.

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φρέιζιερ 9 (1), Πετρόπουλος 5 (1), ΜακΓκριφ 17 (1), Γουίλιαμς 15 (3), Μίτσελ 9, Ξανθόπουλος, Φιλιππάκος 3, Περσίδης 2, Μάντσεν 15 (1), Παπαδάκης, Στρέλνιεκς 9 (1).