Νίκη του Άρη απέναντι στον Κολοσσό με 84-67

Ο Άρης κέρδισε τον Κολοσσό H Hotels με 84-67, σε φιλική αναμέτρηση η οποία διεξήχθη στο «Nick Galis Hall».

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη, όπως και κόντρα στον ΑΠΟΕΛ, έκανε ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο και με όπλο την άμυνα ξέφυγε στο σκορ. Νότε, Χάγκινς και Τολιόπουλος οδήγησαν τον Άρη στο σκοράρισμα.

Ο Άρης προηγήθηκε με 8-2, πριν ο Κολοσσός μειώσει σε 12-11. Οι «κιτρινόμαυροι» ξέφυγαν εκ νέου, με τους Γκούντγουιν και Νότε να σκοράρουν (21-13) και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 24-20.

Ο Άρης πήρε διαφορά 9 πόντων (34-25) με τον Χάγκινς να φτάνει τους 8 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 37=35, πριν το τρίποντο του Χόρκλερ γράψει το 42-37 του ημιχρόνου.

Ο Νότε έφτασε τους 15 πόντους και ο Άρης πήρε διψήφια διαφορά (50-39). Με τον Καββαδά και τον Τολιόπουλο να σκοράρουν, οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν στο +14 (64-50), πριν το 67-55 του 30’.

Ο Κολοσσός μείωσε σε 67-60, αλλά η συνέχεια ανήκε στον Άρη. Με καλή άμυνα και τρίποντα από τους Σανόγκο, Τολιόπουλο και Νότε, οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη έφτασαν στο 78-62. Πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Χάγκινς έγραψαν το τελικό 84-67.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 42-37, 67-55, 84-67.

ΑΡΗΣ: Χόρκλερ 9 (1), Γκούντγουιν 6, Σανόγκο 5 (1), Τολιόπουλος 14 (3), Σχίζας 1, Καββαδάς 7, Φίλλιος 3 (1), Νότε 18 (2), Σιδηροηλίας, Σιδέρης, Νετζήπογλου 6, Χαβαλές, Χάγκινς 15 (1).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS: Σταρκς 12 (1), Χρυσικόπουλος 14 (2), Νζέγκε 5, Όζμπορν 5, Μπιλλής, Μπαρτσέλο 4, Χατζηδάκης, Κατσίβελης 11 (2), Ιορδάνου, Γιαννόπουλος 10 (2), Στεφάνοβιτς 6 (2).

Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν και την Κυριακή 18/09, στις 14:00, σε κεκλεισμένων των θυρών αγώνα.