Νίκη του Άρη στο τάι μπρέικ επί του Ηρακλή για το βόλεϊ ανδρών

Η ομάδα Βόλεϊ Ανδρών του Άρη κέρδισε στο τάι μπρέικ τον Ηρακλή (3-2), στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Pre League.

Όπως περιγράφει το σάιτ του επίσημου Άρη:

Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός και όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Στο πρώτο σετ υπήρχε ισορροπία (8-8). Ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 14-11, αλλά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και πήραν το σετ με 24-26.

Στο δεύτερο σετ ο Ηρακλής έδειχνε να κυριαρχεί και προηγήθηκε με 13-18. Όμως η ομάδα του Χρήστου Πάτρα αντέδρασε και έκανε μεγάλη ανατροπή, κάνοντας το 27-25 και ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο τρίτο σετ ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 8-2. Ο Ηρακλής αντεπιτέθηκε, μείωσε σε 16-13 και πέρασε με 18-21. Όμως οι «κιτρινόμαυροι» δεν παραδόθηκαν. Ισοφάρισαν σε 22-22 και όταν οι «κυανόλευκοι» ξαναπέρασαν με 22-24, ισοφάρισαν σε 24-24 και πήραν το σετ με 29-27.

Ανατροπές έγιναν και στο τέταρτο σετ. Μετά το 5-7 ο ΑΡΗΣ πέρασε με 15-13, αλλά με σερί ο Ηρακλής έκανε το 15-17 και στη συνέχεια το 20-22, παίρνοντας το σετ με 21-25 και οδηγώντας τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Στο τελευταίο σετ ο ΑΡΗΣ είχε τον έλεγχο από το ξεκίνημα. Πήρε διαφορά τριών πόντων )6-3), την οποία αύξησε στο 12-7. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 13-10, αλλά οι γηπεδούχοι κράτησαν τον έλεγχο και πήραν το σετ με 15-11, μαζί και τη νίκη.

Τα σετ: 24-26, 27-25, 29-27, 21-25, 15-11.