Νίκη του Παναθηναϊκού (92-78) επί του Ιωνικού (video)

Mε επιμέρους σκορ 29-19 στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επιβλήθηκε στο ΟΑΚΑ του Ιωνικού HNC Revolution στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 3η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Stoiximan Basket League και πέτυχε την πρώτη νίκη του στο 30ο Επαγγελματικό Πρωτάθλημα, καθώς για την πρεμιέρα ηττήθηκε από τον Άρη στο Αλεξάνδρειο και την 2η αγωνιστική είχε ρεπό.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανταγωνιστικοί στα πρώτα τρία δεκάλεπτα. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το «εύθραστο» 63-59 για τους «πράσινους».

Στα πρώτα δυόμιση λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου, ωστόσο, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ με γκολ φάουλ του Οκάρο Ουάιτ και δύο καλάθια του Ιωάννη Παπαπέτρου, ξέφυγε με διψήφια διαφορά (70-59).

Οι «πράσινοι» συνέχισαν να παίρνουν ρυθμό και πόντους από την άμυνα τους και με πρωταγωνιστές τους Ουάιτ, Παπαπέτρου, ανέβασαν την διαφορά στους 15 (80-65) με 3’ και 56’’ να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης.

Στα τελευταία 1’ και 40’’ της συνάντησης ο κόουτς του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ πέρασε στο παρκέ τον 15 ετών και 8 μηνών Νεοκλή Αβδάλα, γιο του Δημήτρη παλιού μπασκετμπολίστα του Σπόρτιγκ και του Άρη, ενώ η διαφορά έφτασε μέχρι το +17 (92-75, 35’’ πριν την λήξη).

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 41-35, 64-59, 92-78.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρίφτης): Πέρι 3, Παπαπέτρου 19 (1), Γουάιτ 16 (1), Φλοίντ 13, Νέντοβιτς 16 (3), Μέικον 9 (1), Καββαδάς, Κασελάκης 6, Αβδάλας, Μαντζούκας 8 (2), Σαντ-Ρος 2.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Σεγκούρα): Άρτις, Κολοβέρος 13, Τζέρμαν 25 (4), Γόντικας 7, Χουγκάζ 7 (1), Χατζηκυριάκος 3 (1), Αρσενόπουλος 5, Μούρτος 6, Αθηναίου 7 (1), Γκιουζέλης 5 (1).