Νίκη του ΠΑΣ (2-1) επί της Ξάνθης

Η Ξάνθη, που έπαιζε με 10 παίκτες από το δεύτερο ημίχρονο, το «πάλεψε» αλλά τελικά ηττήθηκε με 2-1 από τον ΠΑΣ Γιάννινα στους «Ζωσιμάδες» για την έκτη αγωνιστική της Super League.

Ο ΠΑΣ άνοιξε το σκορ στο 6΄με Κοροβέση αλλά στην πορεία έριξε την απόδοση του με την Ξάνθη, που διεκδικούσε την ισοφάριση να μείνει με δέκα παίκτες από το 45’+1΄και την αποβολή του Βάλλα.

Στο δεύτερο 45λεπτο η Ξάνθη , «έκρυψε» το αριθμητικό της μειονέκτημα και ισοφάρισε με τον Ράνο στο 73΄αλλά ο ΠΑΣ πήρε την νίκη με γκολ του Κολοβέτσιου στο 77΄για το 2-1.

ΣΚΟΡΕΡ: 6΄Κοροβέσης, 77΄Κολοβέτσιος – 73΄Ράνος

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τριτσώνης (Αθήνα)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 36΄Λίλα, 53΄ Ντε Βινσέντι, 56΄Κοροβέσης, 87΄Τσάβες – 10΄ Ντε Γκούζμαν,88΄Μάνταλος

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 45+1 Βάλλας

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Βελλίδης, Μιχαήλ, Ντάσιος, Κολοβέτσιος, Τζημόπουλος, Τσουκαλάς, Λίλα, Κοροβέσης, Τσάβες (90+1΄Στρούνα), Ντε Βινσέντι (60 Βίλα), Ίλιτς (82΄Κειτά)

ΞΑΝΘΗ: Κυριακίδης, Ντε Γκουζμάν, Γούτας, Μάνταλος, Μαρίν (56΄Ράνος), Μπαξεβανίδης, Βάλλας, Σολτάνι (75΄Κάλβο), Ντιέ, Σολάρι (46΄Χοσέμι), Μπρέτος