Νίκη (4-1) του Ολυμπιακού επί της ΑΕΚ – Η βαθμολογία της Σούπερ λίγκας

Ο Ολυμπιακός επικράτησε της ΑΕΚ στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της ημέρας με σκορ 4-1.

Stoiximan.gr: Το παιχνίδι σου καλύτερο με επιλογές για Σκόρερ, Κάρτες & Κόρνερ σε κάθε αγώνα του Άρη

Η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ με τον Πόνσε στο 3′ στο “Γ. Καραϊσκάκης”, αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με τον Μαντί Καμαρά στο 50′ κι έφθασε στην ανατροπή και τον θρίαμβο (4-1) με τα γκολ του Κώστα Φορτούνη στο 72ο και στο 87ο λεπτό και του Χασάν στο 83ο λεπτό . Έτσι η διαφορά των ερυθρόλευκων από τους κιτρινόμαυρους – της δεύτερης από την τρίτη θέση δηλαδή – αυξήθηκε στους οκτώ βαθμούς.

Η 21η “στροφή” ολοκληρώνεται τη Δευτέρα με τον ΠΑΟΚ, να φιλοξενείται από τον ουραγό Απόλλωνα, και τον ΟΦΗ να υποδέχεται τη Λαμία.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 21ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 16 Φεβρουαρίου

Παναθηναϊκός – Αστέρας Τρίπολης 1-0 (16′ Άλτμαν)

ΠΑΣ Γιάννινα – Ατρόμητος 0-2 (11′ Κουλούρης, 50′ Ουάρντα)

Κυριακή 17 Φεβρουαρίου

ΑΕΛ – Ξάνθη 1-1 (8′ Νούνιτς / 21′ Ντίνις Αλμέιδα)

Λεβαδειακός – Παναιτωλικός 1-0 (54′ πεν. Τσαμπούρης)

Άρης – Πανιώνιος 1-1 (48′ Ματίγια / 56′ Τσιλούλης)

Ολυμπιακός – ΑΕΚ 4-1 (50′ Καμαρά, 72′ 87′ Φορτούνης, 83′ Χασάν / 3′ Πόνσε)

*** Η ΑΕΚ έχει τιμωρηθεί με -3 βαθμούς

Τα κριτήρια διαβάθμισης: 1) Βαθμοί στα παιχνίδια των ομάδων που ισοβαθμούν 2) Διαφορά τερμάτων στα παιχνίδια των ομάδων που ισοβαθμούν 3) Διαφορά τερμάτων συνολικά 4) Καλύτερη επίθεση συνολικά 5) Καλύτερη άμυνα συνολικά 6) Μπαράζ σε ουδέτερο γήπεδο (μόνο για να κριθεί ο πρωταθλητής, οι ομάδες που θα υποβιβαστούν, ή οι ομάδες που θα συμμετάσχουν σε διεθνείς διοργανώσεις) 7) Κλήρωση.