Νίκη (78-75) επί του ΚΑΟΔ με την ψυχή στο στόμα και ήρωα τον Ριντ!

Οι προβλέψεις επιβεβαιώθηκαν. Το παιχνίδι με τον ΚΑΟΔ ήταν πολύ πονηρό και αποδείχθηκε στην πράξη. Οι κίτρινοι με παίκτη της τελευταίας στιγμής τον Λαμάρκους Ριντ, που έβγαλε εξαιρετική άμυνα στον Τρότερ και ευστόχησε σε 2/2 βολές στα 0,2’’ πριν το τέλος κέρδισαν με 78-75.

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι κίτρινοι δεν μπόρεσαν να βρουν λύσεις κυρίως επιθετικά. Ο Όντομ στο πρώτο πεντάλεπτο περιόρισε τη δράση του Βεζένκοφ, ο Νέιμικ πήρε προσπάθειες αλλά ήταν άστοχος και έτσι ο Άρης δεν μπορούσε να ξεφύγει (9-9 στο 7’). Στα τελευταία τρία λεπτά ο Βεζένκοφ βρήκε ρυθμό και χώρο για να σκοράρει, ανέβηκε η πίεση στην άμυνα και με σερί 9-0 οι κίτρινοι προηγήθηκαν με 18-9 (9’) και 20-12 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στο 14’ η διαφορά έφτασε τους 12 πόντους (28-16) και ο Άρης έδειχνε να κυριαρχεί, όμως το δίδυμο Άτκινς – Τσαλδάρης έβγαλε για τον ΚΑΟΔ όμορφες συνεργασίες. Οι Δραμινοί ανέβασαν την πίεση στην άμυνά τους, περιόρισαν τον Άρη και έφτασαν στο 34-34 ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου (39-36).

Ο ΚΑΟΔ εγκλώβισε αμυντικά τον Άρη, περιόρισε τον Βεζένκοφ μόνο σε ένα καλάθι στην τρίτη περίοδο και παρότι οι κίτρινοι βρήκαν κάποια ελεύθερα σουτ με τον Αντεγκμπόγιε, δεν μπόρεσαν να ξεφύγουν. Στο 25’ το σκορ ήταν 48-43, αλλά ο ΚΑΟΔ έκανε σερί 6-0 και προσπέρασε με 48-49 (27’) και το δεκάλεπτο έκλεισε στο ισόπαλο 52-52.

Με δύο τρίποντα από Πάσαλιτς και Βεζένκοφ, ο Άρης ξέφυγε με 58-52 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, αλλά ο ΚΑΟΔ απάντησε με τον Τρότερ και τον Λο και προσπέρασε (58-59 στο 33’). Οι κίτρινοι αντέδρασαν και στο 35’ προσπέρασαν με 65-60, παίρνοντας ανάσα, αλλά ο ΚΑΟΔ ήταν εκεί, δεν τον άφησε να ξεφύγει. Με τρίποντο του Παπαμακάριου μείωσε σε 67-65 (36’) και δύο λεπτά μετά το σκορ ήταν 68-66. Ο Αντεγκμπόγιε έκανε το 70-66 με λέι απ, ο Παπαμακάριος μείωσε σε 70-68 με 2/2 βολές και ο Νέιμικ στα 55’ με 2/2 βολές έκανε το 72-68. Είχαν μεσολαβήσει τέσσερα άστοχα τρίποντα του ΚΑΟΔ για προσπέρασμα, από λάθος αντιδράσεις των κίτρινων στην άμυνα και το ριμπάουντ. Το ίδιο λάθος έγινε και στην επόμενη φάση και στα 41’’ πριν το τέλος ο Τσαλδάρης μείωσε στον πόντο (72-71) με τρίποντο από επιθετικό ριμπάουντ, όμως ο Πάσαλιτς με ψυχραιμία έβαλε τον Άρη στο +3 (74-71) με λέι απ.

Οι κίτρινοι έκαναν φάουλ για να μην πάει ο ΚΑΟΔ στο τρίποντο. Ο Τρότερ με 2/2 βολές μείωσε σε 74-73 (15,4’’) και στα 13,6’’ ο Πάσαλιτς πάλι από τη γραμμή των βολών έκανε το 76-73. Ο Πάσαλιτς έκανε λάθος στα 8’’ πατώντας γραμμή, όμως ο Ριντ έπαιξε εξαιρετική άμυνα πάνω στον Τρότερ στην επίθεση του ΚΑΟΔ για τη νίκη. Κέρδισε και φάουλ, έβαλε τις βολές και διαμόρφωσε το τελικό 78-75.

Τα δεκάλεπτα: 20-12, 39-36, 52-52, 78-75.

ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς 16 (6/8β., 2/3δπ., 2/7τρ., 6ασ., 3κλ.), Ριντ 10 (2/2β., 4/6δππ., 7ρ.), Τόμας 5 (1), Χαρίσης 5 (3ρ.), Βεζένκοφ 20 (2/2β., 6/10δπ., 2/3τρ., 4ρ., 3ασ.), Νέιμικ 15 (5/6β., 5/12δπ., 12ρ.), Μούρτος 2, Αντεγκμπόγιε 5 (4ασ.).

ΚΑΟΔ: Σλαφτσάκης 4 (5ρ.), Τρότερ 11 (1), Χάρις, Άτκινς 10 (2/5δπ., 2/4τρ., 4ασ.), Όντομ 12 (3/6β., 3/4δπ., 1/2τρ., 7ρ., 2ασ.), Σπυριδωνίδης, Μισέλ 8 (7ρ., 2ασ.), Λο 8 (3ρ., 2κοψ.), Τσαλδάρης 11 (4ασ.), Παπαμακάριος 11 (3ασ.).