Νίκη (81-68) στο… άψε σβήσε με ιπτάμενο Γουάιτ και τώρα η πρόκριση στο Γιούροκαπ!

Με αποφασιστικότητα, αυτοπεποίθηση και καθαρό μυαλό στην τέταρτη περίοδο ο Άρης πήρε αυτό που ήθελε από τον αγώνα με την Κηφισιά. Κέρδισε με σκορ 81-68, πέτυχε την έβδομη νίκη του στο πρωτάθλημα και τώρα στρέφει την προσοχή του στην Ευρώπη για την πρόκρισή του στην επόμενη φάση του Γιούροκαπ.

Χωρίς μεγάλη ενέργεια ξεκίνησε το παιχνίδι στο Αλεξάνδρειο και μέχρι ενός σημείου ήταν λογικό. Οι κίτρινοι δεν είχαν ρυθμό στην επίθεση, αλλά όσο έπαιζαν άμυνα ήταν αυτοί που ήλεγχαν τον αγώνα. Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη έκαναν 7 λάθη στο πρώτο ημίχρονο, ενώ είχαν κάνει 6 σε όλο το παιχνίδι με την Ούνιξ, όμως η ευστοχία τους ήταν αυτή που τους έδωσε προβάδισμα. Με 9/12 δίποντα και 5/13 τρίποντα ο Άρης άρχισε να ανεβάζει στροφές μετά το πρώτο δεκάλεπτο (18-15).

Ο Τσούπκοβιτς και ο Μακ Νιλ ήταν οι παίκτες που πήραν στις πλάτες τους τον Άρη επιθετικά και ακολούθησε ο Χάγκινς. Ο Σέρβος είχε 8 πόντους στο πρώτο μέρος, ο Μακ Νιλ είχε 11 στο ίδιο διάστημα και στο 14’ το σκορ ήταν 27-20. Ο Κοέν έκανε το 30-20 με τρίποντο (15’) και λίγο αργότερα με συνεχόμενα καλάθια του Χάγκινς η διαφορά έφτασε τους 12 πόντους (40-28 στο 19’), πριν το ημίχρονο κλείσει στο 42-33.

Η Κηφισιά αντέδρασε στο τρίτο δεκάλεπτο και με τον Λόουερι να παίρνει προσπάθειες μπήκε στο παιχνίδι και πάλι. Μείωσε αρχικά σε 47-42, όμως ο Άρης βρήκε λύσεις στην επίθεση περνώντας την μπάλα στον Κοέν και τον Γουάιτ. Οι κίτρινοι προηγήθηκαν με 58-45 και 61-48 (στο 28’), αλλά η Κηφισιά με την ώθηση του… Παναγιώτου επέστρεψε στο ματς και μείωσε σε 61-57 στο τέλος του δεκάλεπτου.

Ο Άρης προσπάθησε να ξεφύγει αλλά η Κηφισιά δεν τον άφησε κυρίως με ενέργειες του Κασελάκη. Οι κίτρινοι είχαν διαφορά ασφαλείας (67-59 στο 33’), προηγήθηκαν με 70-61 με καλάθι και φάουλ του Μακ Νιλ (34’) και λίγο αργότερα ο Γουότερς με… κατά λάθος δίποντο (ήθελε να δώσει πάσα στον Χάγκινς για κάρφωμα και η μπάλα κατέληξε στο καλάθι) έκανε το 72-61. Κάπου εκεί τα πράγματα απλοποιήθηκαν για τους κίτρινους, που έφτασαν δίκαια και καθαρά στην έβδομη νίκη τους.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 42-33, 61-57, 81-68.

ΑΡΗΣ: Πελεκάνος 3 (1), Γουάιτ 19 (2/4β., 4/5δπ., 3/4τρ., 6ρ.), Γουότερς 6 (4ασ.), Χάγκινς 14 (2/4β., 6/10δπ., 8ρ.), Μακ Νιλ 16 (5/5β., 4/8δπ., 1/3τρ., 3ασ.), Ξανθόπουλος (3ρ., 5ασ.), Τσούπκοβιτς 8 (3/3β., 1/1δπ., 1/2τρ.), Φλιώνης, Ζάρας, Κοέν 11 (4/4δπ., 1/2τρ., 3ρ.), Μούρτος 4 (4ρ., 3ασ.), Σίμτσακ.

ΚΗΦΙΣΙΑ: Γκίκας 8 (2), Κασελάκης 13 (1), Χρυσικόπουλος 2, Χοκ 3, Γλυνιαδάκης 8, Λόουερι 15 (2), Στίγκερς Ν. 5 (1), Πόποβιτς 2, Σταμάτης, Στίγκερς Τζ., 5 (1), Σμιθ 7, Σπυριδωνίδης.